Zamknij

Jesienią zmiany w Kodeksie pracy. Dojdzie do zwolnień?

Redakcja
15.08.2018 13:13
Jesienią zmiany w Kodeksie pracy. Dojdzie do zwolnień?
fot. Pixabay

Jesień 2018 roku będzie sądnym miesiącem dla wielu pracowników. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowelizacji Kodeksu pracy. ''Dziennik Gazeta Prawna'' ostrzega przed zwolnieniami. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

''21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na umowę czasową. Pracodawca, chcący kontynuować współpracę z osobą zatrudnioną na umowie obowiązującej co najmniej od 22 lutego 2016 roku, będzie musiał zawrzeć z nim nową umowę, na czas nieokreślony. Natomiast z końcem listopada upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy'' - czytamy na portalu Money.pl.

Zmiany w Kodeksie pracy 

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy zmusza firmy do ograniczenie rodzajów umów o pracę na czas określony do trzech. Nowelizacja wprowadza również limit czasowego trwania zatrudnienia na tej podstawie do 33 miesięcy. 

Nowelizacja Kodeksu pracy, której głównym celem było zwiększenie ochrony pracowników przed nadużywaniem przez ich szefów umów terminowych, może okazać się dla nich niekorzystna i doprowadzić do masowych zwolnień - informuje „Dziennik Gazeta Prawna.

Jeśli pracodawca nie będzie chciał podpisywać umów na czas nieokreślony, będzie musiał zrezygnować z zatrudnienia danej osoby przed upływem listopadowego terminu.

Zobacz także

– Zainteresowanie tymi przepisami było duże, więc pracodawcy wiedzą o 33-miesięcznym limicie i mogli się dostosować do tych zmian. Dlatego nie sądzę, aby teraz wywołały one masowe zwolnienia – uspokaja w rozmowie z „DGP” Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

RadioZET.pl/Money.pl/DG