Zamknij

Noc spadających gwiazd 2017. Zobacz, jak i kiedy można oglądać Perseidy

Redakcja
12.08.2017 14:13
Noc spadających gwiazd 2017. Zobacz, jak i kiedy można oglądać Perseidy
fot. Pexels.com

Noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2017 to jedna z najbardziej widowiskowych nocy w roku. Sprawdzamy najważniejsze informacje o meteorach i jak je obserwować specjalnie dla osób, które chcą się przygotować na noc spadających gwiazd.

Noc spadających gwiazd 2017 - jak oglądać Perseidy? Podpowiadamy, jak przygotować się do tego wyjątkowego widowiska. Czy trzeba posiadać teleskop, żeby oglądać Perseidy 2017? Jak oglądać noc spadających gwiazd i o której godzinie zacząć? Sprawdzamy informacje.

Perseidy 2017 - noc spadających gwiazd

Maksimum roju Perseidów 2017 przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To właśnie w tym momencie będzie można zaobserwować najwięcej spadających gwiazd. W ciągu godziny istnieje szansa, że na niebie pojawi się nawet do 90 meteorów, a najwięcej występuje zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Obserwacje najlepiej rozpocząć około godziny 21.00 w sobotę 12 sierpnia 2017.

Jak oglądać Perseidy 2017, czyli noc spadających gwiazd?

Do obserwacji nocy spadających gwiazd nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne. Perseidy są widoczne na niebie gołym okiem. Tej nocy najlepiej wybrać się w naprawdę zaciemnione miejsce, ponieważ światła np. latarni czy Księżyca utrudniają widoczność spadających gwiazd. Dla mieszkańców Warszawy, którzy planują obserwować niebo w nocy z 12 na 13 sierpnia czekają dodatkowe udogodnienia. Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.

W trakcie nocy spadających gwiazd można również zrobić wyjątkowe zdjęcia, na których uwiecznimy Perseidy 2017. Do tego celu wystarczy aparat w telefonie komórkowym lub cyfrowy aparat fotograficzny.

RadioZET.pl/Facebook/KP,strz