Zamknij

Nowe zasady segregacji śmieci. To trzeba wiedzieć!

Redakcja
22.06.2017 11:59
Nowe zasady segregacji śmieci. To trzeba wiedzieć!
fot. pixabey

Za kilka dni w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Będziemy dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Metale i tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady bio do brązowego – tak wyglądać będą nowe zasady segregacji odpadów, które zaczną obowiązywać w całej Polsce od 1 lipca.

Od tej pory śmieci w gminach będą dzielone minimum na cztery frakcje. Do kontenera niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że podczas segregacji śmieci należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych takich jak np. baterie, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki czy elektroodpady. Takie odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach, np. w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u zorganizowanym przez gminę.

Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach samorządy będą miały pięć lat, czyli maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

RadioZET.pl/SI/PAP