Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chciał kupić piwo bezalkoholowe. Nie okazał dowodu, więc kasjerka odmówiła sprzedaży

09.08.2018 14:23
xxx wiadomosci

Chcesz kupić piwo bezalkoholowe? Nie zapomnij wziąć ze sobą i – co najważniejsze – okazać dowodu osobistego, bo w przeciwnym razie nie zakupisz upragnionego napoju. Przekonał się o tym pewien mieszkaniec Opola.

Piwo fot. Pixabay

O sprawie pisze lokalny serwis opole.naszemiasto.pl, przytaczając historię, jaka spotkała pana Krzysztofa. Mężczyzna, robiąc zakupy w Lidlu, postanowił nabyć piwo bezalkoholowe. Gdy stanął przy kasie, został poproszony o okazanie dowodu osobistego, mimo że napój, który chciał zakupić, nie zawierał więcej niż 0,5 proc. alkoholu.

Nie okazał dokumentu, nie mógł zakupić piwa

– Kasjerka chciała, bym okazał dowód osobisty. Odmówiłem, powołując na ustawę o wychowaniu w trzeźwości, w myśl której za alkohol uznawane są napoje, gdzie jego zawartość przekracza pół procenta całości. A ja chciałem kupić piwo, które ma zero procent alkoholu. Dlatego nie było powodu mnie legitymować – relacjonuje w rozmowie z portalem.

Po krótkiej dyskusji z pracownicą do kasy podszedł kierownik sklepu. Stanął on po stronie kasjerki, co poskutkowało tym, że pan Krzysztof musiał obejść się smakiem i wyszedł bez piwa. Nie pozostawił tak jednak tej sprawy, informując o zaistniałym zajściu Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta, który przychylił się z kolei do stanowiska opolanina.

W piśmie skierowanym do pana Krzysztofa napisano m.in. że sprzedawca nie ma podstaw do zażądania okazania dokumentu tożsamości pod kątem ustalenia wieku klienta w sytuacji, gdy ten nie usiłuje zakupić napoju alkoholowego. UOKiK stwierdził ponadto, że odmowa świadczenia usługi w takim przypadku może być rozpatrywana jako wykroczenie.

Oświadczenie Lidla

Redakcja opole.naszemiasto.pl przesłała do Lidla wiadomość z prośbą o stanowisko w sprawie. Kierownictwo sieci odpowiedziało. Poniżej fragment treści oświadczenia:

„Weryfikacja wieku przy sprzedaży piwa bezalkoholowego wykształciła się m.in. w związku ze stanowiskiem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która wskazała, że co prawda w rozumieniu przepisów ustawy piwo bezalkoholowe nie stanowi napoju alkoholowego, ale sprzedaż rzeczonego napoju dzieciom i młodzieży budzi poważne wątpliwości wychowawcze” – czytamy.

Portal cytuje też dalszą część komunikatu Lidla: „Jak wskazuje również PARPA – spożywanie przez dzieci oraz młodzież piwa bezalkoholowego wyrabia nawyki konsumpcji piwa w życiu dorosłym. Z uwagi na realizowaną przez LIDL politykę społecznej odpowiedzialności biznesu – stosujemy się do rekomendacji PARPA”.

RadioZET.pl/opole.naszemiasto.pl/MP

Oceń