Uważaj na fiskusa! Do tego musisz przyznać się w PIT

Redakcja
28.02.2018 11:38
Uważaj na fiskusa! Do tego musisz przyznać się w PIT
fot. PIT

Wiele osób rozliczenie PIT traktuje jako szybką formalność. Przepisywanie danych z formularza otrzymanego od pracodawcy lub ewentualnie kilku pracodawców to jednak nie wszystko. Często zapominamy o innych sytuacjach, które trzeba uwzględnić w PIT. Urząd Skarbowy może ścigać nas za odsprzedane prezenty gwiazdkowe, wymianę walut lub za nasze dziecko grające w gry komputerowe.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

W jaki sposób dostarczasz wypełnione zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego?

Liczba głosów:

Rozliczenie PIT 2018

Portal Bankier.pl przypomina o kilkunastu przypadkach, które należy obowiązkowo uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Wiele z nich to błahe sprawy, a w rzeczywistości należy się od nich podatek. Przykładem jest np. odsprzedaż przedmiotów, które kupiliśmy lub dostaliśmy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Pieniądze, które za nie otrzymaliśmy to nasz dochód, który trzeba rozliczyć — twierdzi fiskus. Dopiero po upływie pół roku można odsprzedawać prezenty i zakupy bez podatku.

W formularzu PIT należy wyszczególnić wszystkie dochody, nawet jeśli dostaliśmy je „na czarno”. W przypadku kontroli urzędu skarbowego i braku wytłumaczenia, skąd je posiadamy, grozi nam 75-procentowy podatek. W PIT należy też rozliczyć dochody uzyskane za granicą.

To również Cię zainteresuje: PIT 2018: odliczenia na dzieci - ile i komu przysługuje?

Ponadto w formularzu PIT w 2018 roku należy rozliczyć zysk, który uzyskaliśmy, korzystnie wymieniając waluty obce, przychody uzyskane ze sprzedaży surowców wtórnych w punkcie skupu i sprzedaży własnoręcznie wykonanych sprzętów np. odnowionych mebli. 

Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule:

>> Do kiedy zwrot podatku za 2017 rok? [TERMIN WYPŁAT 2018]

RadioZET.pl/Fakt24,Bankier/DG