Podwyżka cen warzyw przed Bożym Narodzeniem. Winna susza

Redakcja
29.11.2018 15:27
Podwyżka cen warzyw przed Świętami. Za niektóre zapłacimy 100 procent więcej
fot. jackmac34/Pixabay (ilustracyjne)

Przed Świętami Bożego Narodzenia poszły w górę ceny warzyw. Za marchewkę czy pietruszkę w niektórych miejscach trzeba zapłacić nawet 100 procent więcej. Sadownicy wskazują, że powodem jest tegoroczna susza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ostatnich miesiącach szczególnie wzrosły ceny cebuli – od ubiegłego roku aż trzykrotnie. Niesprzyjające warunki spowodowały, że zbiory tego warzywa mogą być o 30 proc. niższe w porównaniu z poprzednim sezonem.

– Upalna pogoda sprzyjała w tym roku uprawom w sadach, czego efektem jest nadurodzaj jabłek. Jednak towarzyszący upałom brak deszczu fatalnie odbił się na zbiorach i cenach warzyw, szczególnie jeżeli chodzi o cebulę – powiedziała Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, cytowana przez Polskie Radio.

Zobacz także

Dodała, że Polska może być zmuszona do importu cebuli np. z Ukrainy lub Hiszpanii, gdzie w porównaniu do reszty Europy zbiory warzyw nie były tak słabe. Jednak niewykluczone, że na polskich stołach pojawi się również cebula sprowadzana z Egiptu czy Chin.

Podwyżka dotyczy również innych warzyw. Jak podało radio RDC, na Mazowszu za kilogram pietruszki trzeba zapłacić 8 złotych (w ubiegłym roku kosztowała 4 złote), marchwi blisko 3 zł (w poprzednim sezonie ta cena wynosiła nieco ponad złotówkę).

– Wzrosły ceny tych warzyw, których zbiory przez suszę były bardzo małe. Dodatkowo sprzedawcy na targowiskach dokładają do tego swoją marżę – argumentował Grzegorz Sybilski z Ogólnopolskiego Związku Producentów Warzyw, cytowany przez RDC. 

Ceny warzyw mogą ponownie wzrosnąć również na wiosnę, kiedy skończą się dostępne zapasy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polskie Radio/RDC/PTD