Obserwuj w Google News

Eksperci zapowiadają podwyżki cen papieru toaletowego

Redakcja
2 min. czytania
20.10.2018 16:18
Zareaguj Reakcja

Nawet o 30 proc. może wzrosnąć cena papieru toaletowego. Powodem podwyżki jest skok cen celulozy - głównego składnika potrzebnego do wytworzenia tego produktu oraz rosnące ceny energii.

Podwyżki cen papieru toaletowego. Zapłacimy nawet o 30 proc. więcej
fot. Zynatis/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał "Dziennik Łódzki", podwyżki jednego z podstawowych produktów higienicznych są nieuniknione.

- Cena celulozy już rośnie, a do tego dochodzą ceny energii, opłaty środowiskowe. Do wyprodukowania papieru toaletowego potrzeba naprawdę dużo energii, w tym pochodzącej z gazu, a on także drożeje. Droga jest również woda. Dla gospodarstw domowych wzrost cen energii nie jest aż tak mocno odczuwalny jak w przypadku produkcji - podkreślił Paweł Gizowski z hurtowni Dom Papieru w Zgierzu, cytowany przez gazetę.

Złe wiadomości dla właścicieli diesli. Olej napędowy droższy niż benzyna

Cenom papieru toaletowego przyjrzał się Instytut Badawczy ABR Sesta i Hiper-com Poland.

Z ich analiz wynika, że przez ostatnie dwa lat średnia cena paczki 8 sztuk papieru toaletowego była na równym poziomie. Najtańszy był dyskontach - w 2016 roku kosztował 5,12 zł za opakowanie, 5,47 zł/opak. w kolejnym roku i 4,72 zł/opak w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku.

W przypadku opakowań po 16 rolek podwyżki były wyraźne - w 2016 roku był to wydatek średnio 11,90 zł za opakowanie, w 2017 roku – 11,74 zł, a w 2018 roku – 12,39 zł. 

Paliwo wciąż drożeje. Takich cen nie było od dawna

Zdaniem ekspertów podwyżki papieru toaletowego o nawet 30 proc. spodziewane są na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

To rezultat trendu na światowych rynkach, spowodowanym znacznym wzrostem popytu na celulozę w Chinach. Jego powodem jest ograniczenie przez Państwo Środka importu niesortowanej makulatury.

Prąd w Polsce będzie jeszcze droższy. Nie o 100, a blisko 500 złotych!

RadioZET.pl/Dziennik Łódzki/Wiadomościhandlowe.pl/PTD