Zamknij

Uwaga na świąteczne obżarstwo. Lekarz ostrzega

Redakcja
31.03.2018 10:27
Wielkanoc
fot. Shutterstock

W święta cieszmy się pysznym jedzeniem, ale z umiarem – radzi gastroenterolog i internista z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie Rajmund Gołdys, który nieraz leczy ofiary świątecznego obżarstwa.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Częste podczas Wielkanocy połączenie tłustego jedzenia i alkoholu może doprowadzić do zapalenia trzustki i takie przypadki notujemy co roku w czasie świąt i tuż po nich. Ten problem częściej dotyka mężczyzn, z kolei w przypadku pań taka niewłaściwa dieta zaostrza częściej kamicę żółciową – powiedział PAP Rajmund Gołdys.

Podczas świątecznych dyżurów specjalista niejednokrotnie musiał też udzielać pomocy tym miłośnikom świątecznych przysmaków, którzy jedli je zbyt łapczywie. - Często w tym okresie musimy usuwać ciała obce z przełyku. To źle pogryzione mięso wołowe, drobiowe, raz był to cały rolmops. Jedzmy powoli, starannie przeżuwajmy – zaapelował.

Podkreślił, że szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które nie mają już kompletnego uzębienia. - Nie jest to tylko przypadłość ludzi starszych, również młodsi pacjenci mają czasem braki, które utrudniają dokładne pogryzienie twardszego jedzenia – zaznaczył.

Zobacz także

Dr Gołdys przestrzegł, że zadławienie kęsem twardego jedzenia może wręcz zagrażać życiu, powodując obrażenia przełyku, a nawet jego przedziurawienie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG