Zamknij

Wydatki polskich studentów. Te liczby robią wrażenie

Redakcja
19.09.2017 18:26
Wydatki polskich studentów. Te liczby robią wrażenie
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Początek roku akademickiego za pasem, a my się dowiadujemy, że polski student jest biedny jak mysz kościelna. Związek Banków Polskich zajrzał studentom do portfeli i porównał je z resztą Europy. 

Przeciętny miesięczny budżet polskiego studenta to niecałe 1600 zł. Na pierwszy rzut oka to spora kwota, ale w przeliczeniu na zagraniczną walutę, to niewiele, bo niecałe 400 euro. Dla porównania, szwedzki student miesięcznie wydaje ponad 1300 euro. Litwin ma do dyspozycji 415 euro, a Czech 560. Biedniejsi od naszych studentów są tylko Ci z Serbii i Rumunii.

Zobacz także

Największy wydatek z portfela studenta to koszt związany z zakwaterowaniem - aż jedna trzecia budżetu, więc Ci, którzy mogą, mieszkają z rodzicami. To ponad 40 procent studentów. Po opłaceniu czesnego, jeśli mowa o uczelni prywatnej zostaje na skromne, ale nie nędzne życie.

Ciepłe posiłki w barze mlecznym, promocyjny karnet na siłownie, jedno w miesiącu wyjście do kina, powrót z imprezy taksówką lub uberem - to najczęstsze wydatki studentów. Na jedzenie i używki zostaje im około trzystu złotych - wyliczył Związek Banków Polskich.

RadioZET.pl/DG