Zamknij

Masz balkon? Wykorzystaj mróz, aby pozbyć się roztoczy

Redakcja
01.03.2018 23:22
Masz balkon? Wykorzystaj mróz, aby pozbyć się roztoczy
fot. Flickr

Masz w mieszkaniu balkon lub taras? Możesz wykorzystać ostatnie dni siarczystego mrozu, aby poprawić swoje zdrowie. Wystarczy, że dywany i pościel wystawisz na noc na zewnątrz. Wszelkie roztocza i bakterie nie przeżyją kilkunastu godzin przy dziesięciu stopniach poniżej zera.

Tym prostym sposobem alergicy mogą sprawić, że będzie im się żyło trochę lepiej. — Im większy, tym lepszy, najlepiej, gdy przekracza -20 stopni Celsjusza. Pościel trzeba wystawić na zewnątrz na około 12 godzin, czyli całą noc lub cały dzień. Ja tak robię. To ekologiczny sposób na pozbywanie się roztoczy — tłumaczy dr Aleksandra Gliniewicz z Zakładu Parazytologii Lekarskiej i Chorób Przenoszonych przez Wektory NIZP-PZH

Wymrożenie roztoczy na balkonie

Wystawianie pościeli, kołder, koców, a nawet dywanów na mróz to sposób znany od dziesięcioleci. Ważne jest, aby po takiej nocy dokładnie dywan wytrzepać. Nie powinien tego robić alergik, gdyż może mu to tylko zaszkodzić.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Okazuje się, że zamrożenie nie zniweluje wszystkich problemów związanych z roztoczami. — Przyczyną alergii jest oddziaływanie pancerzyków i odchodów roztoczy. Wymrożenie ich nie zwalnia nas od sprzątania czy ścierania kurzy — tłumaczy dr Gliniewicz w rozmowie z „Faktem”.

Ten pomysł znały nasze babcie

Roztocza to zwierzęta mikroskopijnej wielkości, które są na tyle małe, że nie widzimy ich gołym okiem. Bardzo często żyją one w kurzu domowym, a ich wielkość nie przekracza pół milimetra. Mają kształt zbliżony do kropli.

RadioZET.pl/Fakt/Alergik24.pl/strz