Zamknij

Skończył medycynę i zatrudnił się w Biedronce. Niewiarygodna historia wrocławianina

Redakcja
20.07.2017 18:05
Skończył medycynę i zatrudnił się w Biedronce. Niewiarygodna historia wrocławianina
fot. Archiwum Radia ZET

Niecodzienna historia absolwenta medycyny z Wrocławia. Zamiast rozpocząć pracę w szpitalu, zatrudnił się w Biedronka. – Większe pieniądze za mniejszą odpowiedzialność – argumentuje w rozmowie z reporterem dziennika „Fakt”.

Historia absolwenta medycyny doskonale uwypukla niedoskonałości naszego systemu. Młody mężczyzna w trakcie studiów odbył bezpłatne praktyki w szpitalu. Teraz jako absolwent cenionego i prestiżowego kierunku musiałby odbyć kolejną praktykę. Wprawdzie tym razem płatną, jednak zarabiałby jedynie 2 tys. złotych brutto, czyli około 1,4 tys. złotych „na rękę”. – Zobaczyłem ulotkę pobliskiej Biedronki. Szukali pracowników za 2520 zł brutto już na wstępie. Czyli pół tysiąca więcej niż w szpitalu. A dodatki nieporównywalnie lepsze – tłumaczy w rozmowie z reporterem „Faktu”.

Bez wsparcia trudno wystartować

Chcący pozostać anonimowy lekarz pracujący w dyskoncie w rozmowie z dziennikiem mówi, że w jego rodzinie nie ma tradycji lekarskich i nie może liczyć na wsparcie bliskich. Sam we Wrocławiu wynajmuje za 500 złotych po znajomości jednoosobowy pokój i nie wie, czy będzie mu dane w przyszłości leczyć ludzi.

Kontrowersyjna decyzja absolwenta medycyny

Mężczyzna chwali łatwość rozpoczęcia pracy w dyskoncie. – Można tam iść praktycznie z ulicy – wyjaśnia. Na początku dostaje się 2520 złotych brutto, a po trzech latach pensja wzrasta o co najmniej 300 złotych.

Lekarze wyjeżdżają za granicę

Jak podaje „Fakt” w oparciu o dane z Naczelnej Izby Lekarskiej, tylko w 2016 roku roku zaświadczenia potrzebne przy wyjeździe do pracy w innych krajach Unii Europejskiej odebrało aż 694 lekarzy i 177 lekarzy dentystów. Zanim w Polsce lekarz zacznie dobrze zarabiać, musi upłynąć wiele czasu. Młodzi są kuszeni ofertami zza granicy, których nie brakuje. Sytuacje mogłyby zmienić podwyżki dla medyków rozpoczynających pracę w zawodzie zaraz po studiach.

TYLKO U NAS. Lech Wałęsa o kryzysie politycznym w państwie. Zobacz nagranie w serwisie MAM ZDANIE

RadioZET.pl/Fakt24/strz