Zamknij

Klimat w Polsce zmieni się na dobre? Takie będą skutki globalnego ocieplenia

Redakcja
20.11.2018 16:27
Klimat w Polsce zmieni się na dobre? Takie będą skutki globalnego ocieplenia
fot. Shutterstock

Tegoroczne upalne lato i bardzo ciepła jesień to dopiero wstęp do stałych zmian klimatycznych w Polsce. Ekstremalnie wysokie temperatury latem i bezśnieżne zimy – takie mogą być konsekwencje globalnego ocieplenia dla naszego kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Śnieg zimą? Tylko epizodycznie – przewidują eksperci. Zdaniem fizyka atmosfery prof. Szymona Malinowskiego z UW, w Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie i szare, deszczowe miesiące zimowe z zaledwie kilkunastodniowymi okresami mrozów. Skąd taka zmiana?

- Latem w Arktyce bardzo ubywa lodu i wielce prawdopodobne w okresie jesieni są temperatury znacznie wyższe, niż bywały kiedyś. W takiej sytuacji nie ma skąd spłynąć do nas chłodne powietrze. Nawet, jak mamy spływ z północy, powietrze pochodzi znad otwartego oceanu, którego temperatura wynosi około zera stopni - a nie znad warstwy lodu, nad którym temperatura może wynieść minus 20 i więcej – mówi prof. Malinowski.

Jak dodał, dopiero w drugiej połowie zimy - kiedy Arktyka zamarza a kontynent azjatycki się wychładza - prawdopodobieństwo mrozów w Polsce rośnie.

Zobacz także

Według prof. Malinowskiego bardzo trudno będzie ludziom przygotować się do zmienionych warunków klimatycznych. Od czasu do czasu - choć dość rzadko - "będą się zdarzały sytuacje grożące paraliżem". To będzie wiązało się z utrzymaniem w pogotowiu sprzętu i ludzi, których będzie można skierować do walki np. ze skutkami np. śnieżyc, a co za tym idzie – z dużymi wydatkami.

Malinowski podkreślił, że globalne ocieplenie nie oznacza jedynie wzrostu średnich temperatur. To też większa zmienność warunków pogodowych i częstsze zdarzenia ekstremalne latem. Przykładem mogą być choćby szalejące w Kalifornii pożary, ostatnie huragany, czy gwałtowne zjawiska pogodowe w Europie Środkowej.

Zobacz także

- Okazuje się, że gdybyśmy nie podgrzali naszej planety, to prawdopodobieństwo takich zjawisk byłoby dużo, dużo mniejsze – dodaje naukowiec.

Rekordowo ciepły rok 2018

Pory roku już dziś mocno różnią się od tego, do czego przyzwyczajone są starsze pokolenia.

Zobacz także

W Polsce w latach 70. w ciągu roku statystycznie zdarzały się 4 dni z temperaturą powyżej 30 stopni. W w ostatniej dekadzie było ich już średnio 13 - informuje portal naukaoklimacie.pl.

Lato 2018 r. było rekordowo ciepłe, a wysokie temperatury utrzymywały się również jesienią. 5.11.2018 padł rekord temperatury w listopadzie w historii Polski. 26,2 stopnia Celsjusza zarejestrowano na stacji pomiarowej Polana w Bieszczadach.

RadioZET.pl/PAP/JŚ