Zamknij

W poniedziałek całkowite zaćmienie Księżyca. Wiemy, kiedy obserwować niebo

Redakcja
19.01.2019 11:55
W poniedziałek całkowite zaćmienie Księżyca. Wiemy, kiedy obserwować niebo
fot. Shutterstock

Już w najbliższy poniedziałek nad ranem całkowite zaćmienie Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada też tzw. superpełnia Księżyca i pierwsza pełnia stycznia - tzw. Księżyc Wilka. Tych kilka występujących jednocześnie zjawisk określa się jako Super Krwawy Księżyc Wilka. Wiemy, kiedy warto obserwować niebo.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Całkowite zaćmienie Księżyca zacznie się w poniedziałek o 5:41. Będzie trwało godzinę i dwie minuty – do 6:43.

W tym czasie Księżyc przybierze czerwoną barwę.

Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie całkowitego zaćmienia Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca, ale nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg tych promieni. W związku z tym do Księżyca mimo wszystko dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Calkowite-zacmienie-Ksiezyca-2019.-Kiedy-i-gdzie-ogladac-Super-Krwawy-Ksiezyc-Wilka-21.01.2019-GODZINA_article
fot. screen/YouTube

Gdzie i jak obserwować zaćmienie Księżyca?

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej, niż całkowite zaćmienia Słońca.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba też żadnych specjalnych przyrządów, ale by lepiej przyjrzeć się zjawisku, pomocna będzie lornetka. W Warszawie wspólne oglądanie zaćmienia Księżyca organizuje m.in. Centrum Nauki Kopernik.

Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.

Zobacz także

Superpełnia – co to?

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko - pełnia Księżyca, która nastąpi o 6:16. Jednocześnie tego samego dnia o 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Księżyc na niebie jest nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni.

Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi - najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14%.

RadioZET.pl/PAP/JŚ