Zamknij

Szczątki z wysepki na Pacyfiku należą do Amelii Earhart - potwierdzają badania

Redakcja
08.03.2018 15:45
Mary Earhart słynna pilotka
fot. Wkimedia Commons

Najnowsze badania potwierdziły, że kości znalezione na wysepce na Pacyfiku należą do Amelii Earhart - słynnej pilotki, która zginęła blisko 80 lat temu.

Amelia Mary Earhart była pierwszą kobietą, która samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. Słynna amerykańska pilotka zaginęła 2 lipca 1937, a po blisko dwóch latach, dokładnie 5 stycznia 1939 roku, uznana została za zmarłą. Okoliczności katastrofy, w której zginęła oraz to, kiedy dokładnie i jak zmarła, przez wiele lat nie zostały poznane i dotąd wywołują zainteresowanie badaczy. Przez lata uważano, że pilotka wraz z towarzyszącym jej w locie nawigatorem runęli do wody razem z maszyną. Ciała mężczyzny nigdy nie odnaleziono, ale dotąd nie było pewności, do kogo należą kości, znalezione w 1940 roku na wysepce Nikumaroro.

Pierwsze analizy wykazały, że były to szczątki mężczyzny. Najnowsza badania jednak nakazują zrewidować ten pogląd. Profesor Richard Jantz z Uniwersytetu w Tennessee,postanowił powtórnie przeanalizować wyniki badań z lat 40. ubiegłego wieku. Wykorzystując najnowszy sprzęt badawczy stwierdził, że odkryte kości musiały należeć do kobiety, o czym świadczą ich rozmiary. Jantz zaznacza, że nie podważa wiedzy specjalisty, który dziesiątki lat temu analizował 13 znalezionych kości, jednak wskazuje na ograniczenia w ówczesnych metodach badawczych.

"Jeśli chodzi o kości z Nikumuroro, to jedyna osobą, do której mogły one należeć, jest Amelia Earhart" - napisał Jantz w badaniu opublikowanym na łamach pisma "Forensic Anthropology". Badacz tłumaczy, że pilotka do odnalezionych szczątków pasuje dużo bardziej, niż 99 procent profili osób zaginionych, które analizował. Za potwierdzeniem tej tezy przemawiają też starsze fakty: m.in. odnalezienie nieopodal szczątków kobiecego buta.

RadioZET.pl/SA