Zamknij

W tych zawodach brakuje pracowników. Oto najlepsze kierunki studiów

Redakcja
13.07.2017 17:49
W tych zawodach brakuje pracowników. Oto najlepsze kierunki studiów
fot. Flickr

Absolwenci szkół średnich stoją właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Chcąc rozpocząć naukę w szkołach wyższych, tuż po maturze muszą zdecydować o kierunku studiów i trybie nauki, co może mieć znaczący wpływ na ich przyszłość. Czym się kierować, aby po latach nie żałować swojej decyzji? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wybierając kierunek studiów wielu absolwentów szkół średnich ma dylemat, czy wybrać coś, co jest tożsame z ich zainteresowaniami, czy może kierunek po którym najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę. Nie jest tajemnicą, że kształt szkolnictwa wyższego nie idzie do końca w parze ze zmianami na rynku pracy. – Niestety polski system edukacji jest daleki od ideału. Młode osoby nie wiedzą, które studia zapewnią im dobrą pracę w przyszłości. Uczelniom z kolei brakuje elastyczności na zmieniającym się rynku pracy. Niektóre kierunki studiów istnieją już chyba bardziej dla podtrzymania tradycji niż zaspokojenia potrzeb pracodawców. Nawet studia, które powinny uczyć praktycznej wiedzy, sposobu myślenia oraz nabywania umiejętności, w rzeczywistości uczą jedynie suchej teorii – mówi rekruter Piotr Sosnowski w rozmowie z portalem InterviewMe.

W jakich zawodach jest brakuje pracowników?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę najbardziej obleganych kierunków. Widać, że absolwenci szkół średnich śledzą trendy na rynku pracy, bo popularne w przeszłości kierunki humanistyczne straciły na popularności na rzecz takich, po których łatwiej znaleźć dobrą pracę. Wynika więc, że za kilka lat uczelnie wyższe nie wygenerują rzeszy bezrobotnych humanistów. Jednym z powodów dla których tak się stało są liczne kampanie uczelni technicznych, które zachęcają młodych ludzi do kształcenia się na politechnikach. – Moim zdaniem tym, co rozstrzyga o wyborze studiów, powinna być pasja. Jeśli jednak masz taką pasję, sprawdź, ile ona kosztuje. Podejmij decyzję świadomie, mierz ryzyka – radził wiceminister nauki Piotr Dardziński w rozmowie z portalem Studia.net.

Dużą popularnością cieszyły się w ostatnim roku kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Jak podaje portal Studia.net, żadna z uczelni, która posiada w swojej ofercie edukacyjnej te kierunki, nie była zmuszona do prowadzenia dodatkowego naboru. W ścisłej czołówce jest jeszcze prawo, ekonomia, lingwistyka stosowana, filologia angielska i psychologia.

Największym zainteresowaniem w rekrutacji na rok akademicki 2016/17 okazały się jednak mniej popularne w przeszłości kierunki filologiczne, np. filologia arabska, skandynawska, czy japońska, gdzie o jeden indeks walczyło nawet kilkadziesiąt osób.

Zobacz, w jakich zawodach brakuje obecnie pracowników na rynku pracy w Polsce:

Absolwenci UW zarabiają najwięcej

Wymowne wydaje się być nadzorowane przez ministerstwo zestawienie zarobków studiów II stopnia publicznych uczelni. Wynika z niego, że na największe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim (średnio 5,5 tys. złotych brutto). Drugie miejsce zajął Uniwersytet Gdański (4,5 tys. złotych) i Uniwersytet Jagielloński (4430 złotych).

Najniższe zarobki deklarowali magistrowie z uniwersytetów w Kielcach (3055 złotych), Rzeszowie (3258 złotych) i Białymstoku (3,3 tys. złotych). W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2016 roku wzięło udział 17 649 osób deklarujących posiadanie tytułu magistra jednego z polskich publicznych uniwersytetów.

Studia dzienne, wieczorowe, czy zaoczne?

Podstawowym dylematem absolwentów szkół średnich jest wybór trybu studiów pomiędzy studiami dziennymi, zaocznymi i wieczorowymi. To, jaki przyszli studenci wybiorą tryb nauki zdecyduje o tym, jak będzie wyglądał ich dzień, oraz to, co po odebraniu dyplomów będą mogli zaoferować swoim przyszłym pracodawcom.

Studia dzienne na uczelniach państwowych są wciąż najbardziej popularne. Ich największą zaletą jest fakt, że są bezpłatne. Tacy studenci są często niezależni finansowo, a ilość ćwiczeń i wykładów na uczelni jest nieporównywalnie większa, niż na studiach niestacjonarnych. Minusem natomiast jest fakt, że trudno połączyć dzienne studia z pracą. W grę wchodzą jedynie dorywcze prace, przez co po zakończeniu studiów absolwent nie może pochwalić się zbyt okazałym doświadczeniem zawodowym.

Odpowiedzią na to są studia w trybie zaocznym. W przeszłości wybierali je abiturienci, którzy nie dostali się na studia dzienne, jednak w ostatnich latach ten tryb nauki staje się coraz bardziej popularny. – Bywały lata, że ponad 90 procent miejsc na studiach w trybie zaocznym zapełniało się dopiero po ogłoszeniu wyników naboru na studia dzienne i to w drugiej turze – podaje portal RegioPraca. Plusem studiów zaocznych jest to, że zajęcia odbywają się zazwyczaj co drugi weekend i bez większego problemu można pogodzić je z pracą.

Alternatywą dla dwóch najbardziej popularnych trybów nauki są studia wieczorowe. Abiturienci jednak coraz rzadziej decydują się na studia wieczorowe, które bardzo często wieczorowe są już tylko z nazwy. Na wielu uczelniach zajęcia odbywają się w przeciągu całego dnia, za to tylko 2 lub 3 razy w tygodniu. Od studiów dziennych różni je ilość godzin zajęć, oraz fakt, że trzeba za nie płacić, niekiedy tyle, co za studia zaoczne.

Zobacz także

Ranking najlepszych uczelni w Polsce

Co roku, od 18 lat aktualizowana jest mapa polskich najlepszych polskich uczelni. W czerwcu br. opublikowany został „Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017” z którego wynika, że Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński najlepsze w kraju. Na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska.

„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” jest jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jest sporządzany w oparciu o 29 wskaźników podzielonych na 7 kryteriów. Są nimi: Potencjał naukowy, Prestiż, Efektywność naukowa, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał dydaktyczny, oraz Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.

Oto 10 najlepszych uczelni akademickich w 2017 r. według „Rankingu Perspektywy”:

1. Uniwersytet Warszawski, oraz Uniwersytet Jagielloński

3. Politechnika Warszawska

4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz Politechnika Wrocławska

6. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

7. Uniwersytet Wrocławski

8. Gdański Uniwersytet Medyczny

9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

10. Politechnika Gdańska, oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny

Zobacz także

Którą drogę wybrać?

Przed abiturientami stoi trudny wybór. Z jednej strony mają standardową pięcioletnią drogę studiów dziennych, gdzie każdego dnia będą spędzać kilka godzin na wykładach. Z drugiej strony perspektywa stałej pracy i samodzielności podczas studiów niestacjonarnych może wydawać się kusząca. Trudno zatem o jednoznaczną poradę dla osób planujących zacząć przygodę w szkołach wyższych. Każdy musi podjąć decyzję samodzielnie. Najgorszy w tym wszystkim wydaje się być fakt, że przyszli studenci o swojej przyszłości muszą decydować nie mając skończonych nawet 20 lat.

RadioZET.pl/Gazetaprawna.pl/Studia.net/Regiopraca.pl, Natemat.pl,Wynagrodzenia.pl/strz