1 listopada za nami. Kiedy następne wolne?

Redakcja
02.11.2017 13:50
1 listopada za nami. Kiedy następne wolne?
fot. Pexels

Dużo wolnego przed nami! Kiedy warto wziąć wolne, by ułożyć sobie długi weekend? A kiedy następne święta? Oto kalendarz dni wolnych na ostatnie dwa miesiące roku.

Dobre wiadomości dla wszystkich miłośników odpoczynku. Według kalendarza 2017 do końca roku pozostało jeszcze (wliczając dzisiejszy dzień) 40 dni roboczych oraz 20 dni wolnych od pracy, uwzględniając święta oraz weekendy. Dla tych, którzy nie zdążyli odpocząć w środę, 1 listopada mamy dobre wiadomości – następne wolne już niedługo. Choć 11 listopada w tym roku wypada w sobotę, osoby zatrudnione w pełnym wymiarze na umowę o pracę – będą mogły sobie ten dzień odebrać.

Po Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku pracownicy znów mogą odbierać dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Szef musi zatem dać pracownikowi dzień wolny za 11 listopada w innym terminie – dzień wolny powinien przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co sobotnie święto. Warto więc wziąć wolny piątek lub poniedziałek – i już długi weekend gotowy!

Następne wolne dni (pomijając weekendy) to 25 grudnia (poniedziałek) i 26 grudnia (wtorek). Ponieważ Wigilia wypada w tym roku w niedzielę, za ten dzień nie należy nam się wolne. Nie ma jednak na co narzekać – w 2018 roku czeka nas aż 114 dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt.

RadioZET.pl/SI