Zamknij

Sprytne zagranie sklepów Żabka. Tak obeszli zakaz handlu w niedziele

Redakcja
26.04.2018 21:52
Żabka
fot. Waldemar Gorlewski/Agencja Gazeta

Mimo że od wprowadzenia przepisów o zakazie handlu w niedziele mijają blisko dwa miesiące, sklepy wciąż prześcigają się w pomysłach na obejście nowego prawa. Sieć sklepów Żabka ma funkcjonować jako placówki pocztowe - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Sklepy będą mogły handlować w niedziele objęte nowym zakazem.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz zakaz handlu w niedziele?

Liczba głosów:

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele oraz święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakaz handlu nie obowiązuje w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel.

Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. 

Żabka obeszła zakaz handlu w niedziele 

Z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci będą otrzymywać naklejki z napisem "placówka pocztowa", które wyeksponują na drzwiach sklepu. Działanie to najprawdopodobniej efekt współpracy Żabki z Pocztą Polską i DHL.

Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku - wyjaśnia w biuro prasowe Żabki.

Sieć sklepów Żabka dodaje, że umowy to przykład poszerzenie współpracy z Pocztą Polską, którą nawiązano w 2017 roku.

Zobacz także

W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/wiadomoscihandlowe.pl/PAP/DG