Zamknij

Masz zaległy urlop? To ostatnie chwile na jego wykorzystanie

Redakcja
13.08.2018 11:30
Masz zaległy urlop? To ostatnie chwile na jego wykorzystanie
fot. Pixabay

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, ale wiele osób wciąż nie wykorzystało przysługującego wolnego. Warto się pospieszyć, bo ostateczny termin zbliża się wielkimi krokami. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Urlop to podstawowe prawo pracownika określone w Kodeksie pracy. Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę może liczyć na 20 lub 26 dni urlopu rocznie, w zależności od swojego stażu pracy.

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? 

30 września to dzień, w którym trzeba wykorzystać zaległy urlop. Tak stanowią przepisy Kodeksu pracy. Co, jeśli do tego czasu nie wybierzemy się na przymusowy wypoczynek? Adwokat Joanna Mieczkowska-Łowicka z Kancelarii KOLS w rozmowie z portalem Money.pl przypomina, że pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop.

– W przypadku urlopu zaległego pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystywania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w przepisie. Zaakcentował to Sąd Najwyższy, uznając, że „pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody” – dodała. 

Zobacz także

Dane Państwowej Inspekcji Pracy pokazują, że tysiące Polaków nie wykorzystuje urlopów na czas. „W 2017 r. ponad 22 tys. pracowników otrzymało zaległy urlop wypoczynkowy po interwencjach inspektorów” – podaje Money.pl.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/Money/DG