Zamknij

W najbliższy weekend zmieniamy czas na zimowy. Czy to już ostatni raz?

Redakcja
24.10.2018 16:11
W najbliższy weekend zmieniamy czas na zimowy. Czy to już ostatni raz?
fot. Shutterstock

Już w ten weekend przestawiamy zegarki. Wskazówki będziemy cofać z 3:00 na 2:00 w nocy. Czy na czas zimowy przestawimy się po raz ostatni?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zegarki przestawiamy w najbliższy weekend 27-28 października w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu na zimowy to jednak nie tylko godzina snu dłużej, ale też szok dla organizmu i utrudnienia dla podróżnych. Doba będzie o godzinę dłuższa, więc do zmiany czasu będzie musiał dostosować się transport publiczny.

Kolej zapowiada, że pociągi PKP Intercity zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji, żeby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy. Dotyczy to 15 składów tego przewoźnika, m.in. relacji Szczecin – Przemyśl. Pociąg zatrzyma się na stacji Gliwice o 2:29 czasu letniego, ponownie ruszy o 2:30 czasu zimowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Zmiana czasu już w ten weekend! Jaki wpływ ma to na nasze zdrowie?

Zmiana czasu dotyczy całej Europy z wyjątkiem Islandii, Rosji i Białorusi, niewykluczone jednak, że będzie to ostatnia zmiana czasu na zimowy.

Koniec przestawiania zegarków?

Z publicznych konsultacji Komisji Europejskiej wynika, że Europejczycy nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku. Przeciwko przestawianiu zegarków opowiedziało się aż 84% osób, biorących udział w ankiecie.

Komisja proponuje więc, by znieść ten obowiązek już od przyszłego roku. Każde państwo UE miałoby indywidualnie zdecydować, czy chce stosować w swoim kraju czas letni, czy zimowy:

  • jeśli letni – mieszkańcy po raz ostatni przestawiliby zegarki 31 marca 2019;
  • jeśli zimowy – zmiany czasu byłyby jeszcze dwie: 31 marca 2019 i 27 października 2019.

Zgodę na takie rozwiązanie muszą jednak wydać jeszcze państwa UE i Parlament Europejski.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C