Koniec z wypłatą pensji w gotówce. Mija ważny termin

Redakcja
22.01.2019 16:48
Pieniądze
fot. Pixabay

Zmiana w wypłacaniu pensji. Od początku 2019 roku standardem wypłaty pensji jest przelew na konto, a nie jak do tej pory w gotówka - informuje Forbes. Do 22 stycznia pracodawcy mieli obowiązek poinformować o zmianach pracowników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

W jakiej formie chciałbyś otrzymywać swoją pensję?

Liczba głosów:

Od 1 stycznia 2019 r pracodawca będzie mógł przechowywać dokumentację osobową i płacową w postaci elektronicznej (teraz trzeba przechowywać dokumenty na papierze). Jeśli się na to zdecyduje, dotychczasowa dokumentacja papierowa zostanie zeskanowana i opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Według szacunków MPiT dzięki digitalizacji koszty firmy, która zatrudnia ok. 500 pracowników, mogą spaść nawet o około 200 tys. zł rocznie, biorąc pod uwagę redukcję kosztów pracy, papieru, druku, transportu, przechowywania czy specjalistycznego wyposażenia np. szaf pancernych.

Zmiany w prawie pracy w 2019 roku

Ustawa – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników i pracodawców – wprowadza też jako zasadę wypłatę pensji na konto pracownika. Żeby dostać wypłatę w gotówce, pracownik będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Dziś jest odwrotnie - domyślną formą jest wypłata wynagrodzenia w gotówce.

22 stycznia mija termin poinformowania o zmianach pracowników, którzy do tej pory otrzymywali wypłatę w gotówce. 

Zobacz także

Pracownik, który nadal będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych, będzie musiał złożyć o to wniosek do pracodawcy. Gdy tego nie zrobi, jego pensja trafi na konto, którego numer musi podać pracodawcy. 

RadioZET.pl/Forbes/DG