Zagadka rozwiązana. To pył znad Sahary brudzi nasze samochody!

Redakcja
17.04.2018 15:25
Żółty pył na samochodach 2018
fot. ANETA ZUREK / POLSKA PRESS

Żółty pył na samochodach 2018. Brudzi samochody, okna, parapety, balkony i elewacje. Sytuacja ta powtarza się regularnie wiosną każdego roku. Żółta maź to saharyjski pył!

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Jak często myjesz swój samochód?

Liczba głosów:

Żółty pył na samochodach

Jak informuje portal TwojaPogoda.pl, do Polski nadciągają rekordowe ilości pyłu znad Sahary, który łączy się z chmurami frontu atmosferycznego. Na najbliższe godziny synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu połączonego z drobnymi ziarenkami saharyjskiego pyłu. Oznacza to pojawienie się dużej ilości żółtej mazi. 

Mamy szansę na ujrzenie zachodu słońca pełnego bardzo intensywnych barw. To będzie efekt załamywania się promieni świetlnych na drobinach pyłu znad Sahary. Niebo i chmury przybiorą złowieszcze kolory, które będą bardzo fotogeniczne — mówi w rozmowie z TwojaPogoda.pl meteorolog Łukasz Mielczarek. 

Zobacz także

Na szczęście żółty pył na samochodach nie jest uciążliwy i można go bardzo szybko zmyć. Zjawisko nie jest szkodliwe dla zdrowia. Z problemem borykają się także pozostałe kraje południowej i środkowo-południowej Europy. Brudny deszcz wędruje na nasz kontynent znad afrykańskiej Libii. 

Pogoda na środę 18 maja 

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie okresami duże. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m, szybko zanikające. Temperatura maksymalna od 14 st. na krańcach północno-wschodnich do około 19 st. w centrum i 21 st. miejscami na zachodzie. Chłodniej nad morzem: miejscami od 9 st. do 14 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, w województwach wschodnich i nad morzem okresami porywisty, północno-zachodni, tylko na Pomorzu Zachodnim zachodni. W Beskidach porywy do 60 km/h, a w Tatrach do 65 km/h.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/TwojaPogoda.pl/DG