Zamknij

Żonaci mężczyźni księżmi? Papież nie wyklucza zmian

Redakcja
08.06.2018 15:53
Papież Franciszek
fot. Grzegorz Galazka/EAST NEWS

Watykan otwiera się na rozmowy o tym, czy żonaci mężczyźni mogą być księżmi. W 2019 roku odbędzie się synod z udziałem biskupów z państw Amazonii, na którym zostaną poruszone te kwestie. Ważną sprawą, która będzie tam dyskutowana, jest też rola kobiet w Kościele.

Synod planowany jest na jesień 2019 roku, a spotkać się na nim mają biskupi z państw Amazonii: Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Kolumbii, Gujany Francuskiej, Peru, Surinamu i Wenezueli oraz świeccy.

W przygotowanym już dokumencie zawierającym najważniejsze ramowe punkty obrad przewidziano m.in. dyskusję o możliwości wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. W piśmie zawarty jest apel papieża Franciszka, w którym podkreśla on, że w wymienionych państwach występuje niedobór duchownych, a każdy z nich działa na bardzo dużym obszarze, przez co wielu wiernych przed długi czas nie ma możliwości spotkać się z kapłanem. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wyświęcanie żonatych mężczyzn.

Ponadto dokument wskazuje na konieczność „określenia rodzaju oficjalnej posługi, którą można powierzyć kobietom, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką kobiety odkrywają dzisiaj w amazońskim Kościele” – cytuje „Wprost”.

Mimo otwartości papieża Franciszka na kwestie wyświęcania żonatych mężczyzn biskup Rzymu jest jednocześnie przeciwny wyświęcaniu wszystkich żonatych mężczyzn. Zdaniem zwierzchnika Kościoła celibat jest konieczny, bo umożliwia księżom całkowite oddanie się służbie Bogu.

RadioZET.pl/Wprost/SA