Obserwuj w Google News

Ciastka z kosmosu przyleciały na Ziemię. Niedługo będzie można je wypróbować

2 min. czytania
24.01.2020 17:19
Zareaguj Reakcja

Ile czasu piecze się zwykłe ciastko z kawałkami czekolady w Kosmosie? Otóż obróbka termiczna może zająć ponad dwie godziny! Przekonali się o tym astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Otrzymali specjalny piekarnik, dzięki którym mogli przyrządzić sobie słodkości. Kilka ciastek przetransportowano na Ziemię i już niedługo będzie można je zejść. Na razie jednak przechodzą niezbędne badania pod względem bezpieczeństwa.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. beats1/Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na Ziemię przetransportowano ciastka z kawałkami czekolady, które po raz pierwszy upieczono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS – poinformowało BBC News.

Asteroida może uderzyć w ziemię. Naukowcy z NASA podają dokładną datę

Ciastka z ziemskiej orbity

Pieczenie ciastek na orbicie Ziemi wykonano w ramach eksperymentu. Jego celem było sprawdzenie, czy w warunkach nieważkości możliwe jest upieczenie ciastek, które w przyszłości, w czasie długotrwałych podróży kosmicznych, mogłyby umilać astronautom czas. Specjalny piekarnik przetransportowano na orbitę okołoziemską w listopadzie 2019 r. Pieczenie ciasteczek odbyło się w grudniu, a 7 stycznia 2020 r. część z nich wysłano na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon.

Do Ziemi zbliży się asteroida. W atmosferze wybuchłaby z siłą 30 bomb atomowych

Astronauci Luca Parmitano i Christina Koch w ciągu kilku dni upiekli pięć ciastek z czekoladą, przyrządzając je w różnych warunkach. Sprawdzali, jaki będzie odpowiedni czas pieczenia i schładzania. Ciasto dostarczyła na orbitę kuchnia jednej z sieci hotelarskich.

Jak piecze się ciastka w Kosmosie?

Na Ziemi takie ciastka zwykle piecze się w temperaturze 150 st. C przez 20 minut. Jednak na orbicie okołoziemskiej - w stanie nieważkości - wymagało to więcej czasu. Pierwsze ciastko pieczone było jedynie przez 25 minut. Jak się okazało - zbyt krótko, bo pozostało niedopieczone. Obróbka termiczna kolejnych dwóch ciasteczek trwała 75 minut i dopiero wówczas na stacji orbitalnej pojawił się charakterystyczny zapach. Ale i to trwało zbyt krótko.

Znana brytyjska astronautka przekonuje: kosmici istnieją i żyją obok nas

Czwarte ciastko pieczono przez 120 minut i wydawało się, że jest już dobre, bo - jak powiedział Parmitano - nareszcie zbrązowiało. Na wszelki wypadek podjęto jeszcze piątą próbę. Tym razem pieczenie trwało 130 minut.

W ciągu 10 lat pierwszy Europejczyk postawi stopę na Księżycu

Na razie nikt nie wie, jak smakują ciastka z kosmosu, gdyż ze względów bezpieczeństwa nie przeprowadzono degustacji. Ciasteczka przetransportowane na Ziemię mają być najpierw przetestowane pod względem bezpieczeństwa, po czym odbędzie się degustacja. Na razie pozostają zamrożone w laboratorium w Houston.

 

RadioZET.pl/PAP