Zamknij

Największa afera szpiegowska - czy polski premier był agentem?

Dominik Gołdyn
23.04.2019 16:32

Największa afera szpiegowska - czy polski premier był agentem? Jak wyglądały kulisy największej operacji w historii światowych służb specjalnych? Odpowiedzi na te, i wiele więcej pytań, znalazły się w książce, która właśnie ukazała się na rynku. A chodzi o tytuł „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP”.

Największa afera szpiegowska - czy polski premier był agentem?
fot. „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP”

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Autorem książki jest dziennikarz Radia ZET Krzysztof Pyzia, zaś rozmówcą - Jerzy Dziewulski - były szef ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego, szkolony przez służby specjalne m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

W książce nie zabrakło nieznanych dotychczas wielu pikantnych szczegółów: Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy - Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP. 

Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.

Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas - z "krawężnika", kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył. JERZY DZIEWULSKI
O_kulisach_PROSZ_735x86
fot.

Jerzy Dziewulski - były gliniarz, antyterrorysta, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczynał w Milicji Obywatelskiej w wydziale służby wywiadowczej na Żoliborzu. Później był m.in. oficerem wydziału kryminalnego, a następnie dowódcą jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Okęcie w Warszawie. Szef osobistej ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jego osobisty sekretarz oraz doradca do spraw bezpieczeństwa. Szkolony w USA, w Izraelu i we Francji. Twórca sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Ranny na służbie. Jako jedyny policjant w Polsce został trzykrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę. Odznaczony również Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Krzysztof Pyzia - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor bestsellerów, m.in. "Jerzy Dziewulski o polskiej policji", "Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce" i wywiadu rzeki z Wojciechem Pokorą "Z Pokorą przez życie". Producent programu "Dzień Dobry Bardzo" w Radiu ZET, w przeszłości dziennikarz tygodnika "Angora" i "Playboya". Autor bloga KtoPyziaNieBladzi.pl. Interesuje się historią i tematyką dotyczącą służb specjalnych i terroryzmu.

Książka można zamówić m.in. na stronie EmpikuW związku z premierą książki przewidziane są dwa spotkania autorskie. Spotkania z Jerzym Dziewulskim i Krzysztofem Pyzią odbędą się: