Młodzieżowe Słowa Roku 2019. Zobacz, co oznaczają
Wydawnictwo Naukowe PWN od 2016 roku organizuje coroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku. Tegorocznym zwycięzcą jest „alternatywka”. Drugie miejsce zajęła popularna „jesieniara”, zaś na trzecim uplasowała się… „eluwina”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
W bieżącym roku w plebiscycie zagłosowało ponad 41 tysięcy osób. Jury wyłaniające Młodzieżowe Słowo Roku to: profesor Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński z „Polityki”. Tegorocznymi, szczególnymi faworytami była „alertnatywka” i „jesieniara”.
Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017. Konkurencja była ostra!Kim jest "alternatywka"?
„Alternatywka” – tegoroczna wygrana – oznacza dziewczynę o alternatywnych zainteresowaniach, zachowaniu i sposobie bycia. Jedna z przysłanych jury definicji mówi o atrybutach „alternatywki”, którymi są m.in. „wielokolorowe włosy, kolczyki oraz liberalne podejście do seksu”.
Jak z kolei podkreśla profesor Łaziński, przeciwieństwem „alternatywki” jest… „konserwatywka”, która w tym roku nie otrzymała zbyt wielu głosów.
"Jesieniara" i "eluwina"
Jak deklarowało jury, „alternatywka” i „jesieniara” mocno zawalczyły o pierwsze miejsce. Pomimo znacznie większej ilości głosów oddanych na „alternatywkę”, zdecydowanie najładniejszym i najciekawszym tworem roku 2019 jest „jesieniara”. Słowo to zajęło drugie miejsce w plebiscycie.
Polscy gimnazjaliści w czołówce Europy i świata. Szef MEN zachwyconyCo oznacza? „Jesieniara” to kobieta lub mężczyzna (płeć nie gra tu roli), który/która uwielbia jesień. Wykonuje „typowo jesienne czynności”, czyli kojarzona jest głownie z czytaniem książek pod kocem i piciem ulubionej herbaty w dużym kubku.
Z kolei profesor Ewa Kołodziejek zwraca uwagę na dwuznaczność „jesieniary”.
„Trochę szydercze, ale w gruncie rzeczy aprobujące to, co wszyscy lubimy: kolory jesieni, ciepły kocyk, gorącą herbatę. (...) Słowotwórczo jesieniara jest podobna do nudziary, cwaniary, rozrabiary czy plotkary, określeń o negatywno-żartobliwej ekspresji” – zaznacza profesor Kołodzieje.
A co oznacza „eluwina”, która znalazła się na trzecim miejscu? Według profesora Łazińskiego to nowa forma powitania, pochodząca od popularnego słowa „elo”. Szczególną sławę „eluwina” zdobyła dzięki piosence youtubera Kacpra Błońskiego – który nagrał utwór o właśnie takim tytule. Jego teledysk obejrzano ponad 15 milionów razy.
„Konstytucja” Słowem Roku 2018. Jest też „szumidło”RadioZET.pl/kultura.gazeta.pl