Obserwuj w Google News

Japończyk najstarszym mężczyzną na świecie. „Uwielbia cukier, pudding i ptysie”

2 min. czytania
12.02.2020 19:07
Zareaguj Reakcja

Najstarszy mężczyzna na świecie to 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe – uznała w środę organizacja Guinness World Records. Sędziwy mieszkaniec prefektury Niigata uwielbia słodycze i uważa, że kluczem do długowieczności jest uśmiech i unikanie stresu.

Chitetsu Watanabe
fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najstarszy mężczyzna na świecie Chitetsu Watanabe urodził się 5 marca 1907 roku. 112-letni Japończyk otrzymał w środę certyfikat Guinnessa potwierdzający, że jest najstarszym żyjącym mężczyzną świata. Watanab przejął ten tytuł po innym Japończyku, Masazo Nonace, który zmarł w styczniu w wieku 113 lat.

112-letni Japończyk jest najstarszym mężczyzną na świecie

Chitetsu Watanabe ukończył studia rolnicze, a później przez 18 lat mieszkał na Tajwanie. Tam ożenił się z Mitsue, która urodziła mu piątkę dzieci. Pod koniec drugiej wojny światowej służył w wojsku – napisano na stronie internetowej Guinness World Records.

Watanabe po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości Joetsu i pracował jako urzędnik. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnował z aktywnego stylu życia: w rodzinnym gospodarstwie uprawiał owoce i warzywa. Do 2007 roku pielęgnował również miniaturowe drzewka bonsai, a jego okazy były prezentowane na lokalnych wystawach.

Najstarszy mężczyzna świata uwielbia również słodycze, szczególnie brązowy cukier, pudding i ptysie – napisano na stronie organizacji.

Watanabe ma pięcioro dzieci, 12 wnuków, 16 prawnucząt i jednego praprawnuka – podała agencja Kyodo, powołując się na krewnych mężczyzny. Obecnie mieszka w domu opieki w rodzinnym mieście i według personelu placówki cieszy się dobrym zdrowiem.

Oto najstarsza osoba na świecie. Tak świętowała 117 urodziny

W styczniu 2019 roku Watanabe zdradził dziennikarzom lokalnej gazety sekret swojej długowieczności: nie złościć się i mieć na twarzy uśmiech.

Najstarszym żyjącym człowiekiem świata jest według Guinnessa Japonka Kane Tanaka, która obchodziła niedawno 117. urodziny. Zaszczytny tytuł dzierży ona od lipca 2018 roku, gdy w wieku 117 lat zmarła inna Japonka, Chiyo Masako. 

Oglądaj

RadioZET.pl/PAP