Zamknij

Hiszpan sprząta Poznań i zachęca do tego innych. Chce czystego świata

Joanna Śpiechowicz
18.03.2019 13:00

Codziennie od 6:00 rano bierze worek, zakłada rękawiczki i… idzie zbierać śmieci na ulicach Poznania. Teraz zachęca do tego innych, nie tylko w stolicy Wielkopolski. Hiszpan Miquel Garau Ginard zapoczątkował u nas akcję „10 minutes a day Poland”, czyli „10 minut dziennie Polska”. Chodzi o to, żeby na ulicach sprzątać śmieci wokół siebie. 10 minut dziennie – codziennie.

Hiszpan sprząta Poznań i zachęca do tego innych. Chce czystego świata
fot. Facebook/Miquel Garau Ginard

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zaczął sprzątać w Poznaniu nie dlatego, że Poznań jest bardziej zaśmiecony niż inne miasta w Polsce czy na świecie, ale dlatego, że tam mieszka i chce, żeby mieszkało mu się jeszcze lepiej. Jak podkreśla, „wszędzie tam, gdzie są ludzie, są niestety śmieci”.

– Sprzątam, bo ziemia jest moim domem – mówi w rozmowie z reporterką Radia ZET Danką Woźnicką Miquel Garau Ginard.

54257889_10217280591581872_278537678641692672_n
fot. Facebook/Miquel

Wcześniej Miquel przez dwa lata sprzątał odpady w Barcelonie. Tam ogromnym problemem były wyrzucane na ulice niedopałki papierosów. W Poznaniu – butelki i puszki pozostawione po licznych plenerowych „imprezach”.

Szczególnie po weekendzie Miquelowi nietrudno uzbierać w mieście spory stos odpadków. Zdjęcia zebranych śmieci zamieszcza w mediach społecznościowych. Chce trochę zawstydzić mieszkańców, a trochę zachęcić ich do wspólnego sprzątania.

„Twoja zabawa nie powinna wpływać na przyrodę” – pisze na Facebooku Miquel, promując przy tym swoją akcję „10 minutes a day Poland”. Chodzi o to, żeby każdy przez 10 minut dziennie spróbował „wyczyścić” swoją okolicę z odpadów.

Akcja „10 minut dziennie Polska” cieszy się coraz większym zainteresowaniem i rozprzestrzenia na kolejne miasta. Swoich naśladowców Miquel ma już m.in. w Szczecinie.

RadioZET.pl/dw/JŚ