Zamknij

Prognoza StanPolityki.pl dla RadioZET.pl: PiS i Koalicja Europejska z niemal równą liczbą europosłów. Pięć mandatów dla Wiosny

01.04.2019 18:01
PE
fot. Shutterstock

24 mandaty dla Koalicji Europejskiej, 23 dla PiS i 5 dla Wiosny Roberta Biedronia – tak prezentuje się prognoza StanPolityki.pl dla RadioZET.pl dotycząca podziału miejsc w Parlamencie Europejskim. Wiemy także, jacy kandydaci mają największe szanse, by spędzić najbliższe pięć lat w Brukseli.

Na niecałe dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego toczy się bardzo wyrównana walka o zwycięstwo. Według prognozy portalu StanPolityki.pl, opartych na ostatnich sondażach, danych i analizach, minimalnie prowadzi Koalicja Europejska (40,72 proc), a po piętach depcze im PiS (38,15 proc).

W europarlamencie zasiedliby jeszcze przedstawiciele Wiosny – nowej partii Roberta Biedronia Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast m.in. Kukiz’15 (4,96 proc) oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (3,76 proc).

Zobacz także

Trzy komitety, które najprawdopodobniej zyskają reprezentantów w PE, podzielą się 52 mandatami. Jak prognozuje StanPolityki.pl, 24 z nich przypaść ma Koalicji Europejskiej, o jeden mniej Prawu i Sprawiedliwości, a pięć Wiośnie.

Polska podzielona została na 13 okręgów wyborczych i to pomiędzy te okręgi zostaną rozdzielone mandaty poszczególnych partii. Poniżej przedstawiamy analizę wszystkich okręgów – ilu przedstawicieli zyska konkretne ugrupowanie oraz kto dokładnie ma największe szanse, by zostać eurodeputowanym.

Okręg 1:

Na Pomorzu dwa mandaty przypadną najprawdopodobniej Koalicji Europejskiej, po jednym zgarną zaś PiS i Wiosna.

Mandatu z KE może być pewien Janusz Lewandowski, o drugi walczą Magdalena Adamowicz i Jarosław Wałęsa, ale większe szanse ma jak na razie wdowa po b. prezydencie Gdańska niż syn legendy „Solidarności”.

O jedyny mandat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości walczą Jarosław Sellin z Anną Fotygą i w tej rozgrywce zdaniem StanPolityki.pl szanse rozkładają się 60:40 na korzyść wiceministra kultury. Jeśli chodzi o Wiosnę, to największe szanse daje się Beacie Maciejewskiej.

Okręg 2:

Na Kujawach sytuacja wygląda dość przejrzyście. Dwa największe komitety najprawdopodobniej zdobędą po jednym mandacie, a 100 proc. szanse na ich uzyskanie mają b. szef MSZ Radosław Sikorski (KE) i Kosma Złotowski (PiS).

Okręg 3:

Ten okręg, obejmujący woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, według prognoz Stanu Polityki zostanie rozdzielony między Koalicję Europejską oraz Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsi mogą uzyskać dwa mandaty, a największe szanse na karierę w Brukseli ma były piłkarz Tomasz Frankowski.

Z kolei w partii rządzącej walka o promocję do europarlamentu rozegra się najprawdopodobniej między obecnym deputowanym Karolem Karskim (60 proc. szans) a b. ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem (40 proc.).

Okręg 4:

Okręg warszawski wydaje się być najbardziej prestiżowy i tu między sobą powalczą naprawdę mocne nazwiska. Opierając się na prognozach SP, możemy stwierdzić, że Koalicja „dorobi” się trzech, a PiS dwóch europosłów.

Praktycznie pewni wyjazdu do Brukseli mogą być dotychczas tam rezydujący i bardzo rozpoznawalni Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki (PiS) oraz b. premier Włodzimierz Cimoszewicz (KE).

Wybory
fot. stanpolityki.pl

75 proc. szans na mandat ma Kamila Gasiuk Pihowicz a 50 proc. szans dwukrotna komisarz unijna Danuta Huebner (pomimo startu z zaledwie 4. miejsca na liście KE) lider Wiosny Robert Biedroń jeśli ostatecznie Wiosna przekroczy próg może być niemal pewny mandatu (choć on sam same deklaruje, że może nie przyjąć mandatu i skupić się na kampanii do polskiego parlamentu).

Okręg 5:

Nie licząc wspomnianej wyżej stolicy, na Mazowszu raczej zatryumfuje PiS, któremu przypaść mogą dwa miejsca w PE. Jedno z nich na 100 proc. zajmie Adam Bielan, następny w kolejce jest Zbigniew Kuźmiuk (60 proc). Z list KE 100 proc. szanse daje się Jarosławowi Kalinowskiemu.

Okręg 6:

W okręgu łódzkim przewidywany jest remis – po dwa bilety do Brukseli rezerwować mogą dla swoich kandydatów PiS i KE. Z tego komitetu 100 proc. szans ma b. szef dyplomacji Witold Waszczykowski, o drugie miejsce powalczą europosłanka Urszula Krupa oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Opozycji przypadną prawdopodobnie dwa mandaty – uzyskają je b. premier Marek Belka oraz radna sejmiku łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Okręg 7:

W Wielkopolsce natomiast czeka nas większa różnorodność, bo stamtąd wystartuję (prawdopodobnie) przyszła deputowana Wiosny Sylwia Spurek (ma na osiągnięcie tego celu 75 proc. szans).

Wybory
fot. stanpolityki.pl

Z kolei pozostałymi trzema mandatami podzielą się Koalicja Europejska i Prawo i Sprawiedliwość. Wśród tych pierwszych prognozy wskazują, że niemal na pewno do PE uda się kolejna była szefowa rządu Ewa Kopacz. 75 proc. szans ma natomiast Adam Szejnfeld. Z kolei z ramienia partii rządzącej 80 proc. szans na promocję do Brukseli ma prof. Zdzisław Krasnodębski.

Okręg 8:

Lubelszczyzna wydaje się w pełni obstawiona. Prognozy Stanu Polityki przewidują dwa miejsca w europarlamencie dla startujących z list PiS Elżbiety Kruk i Beaty Mazurek oraz jedno dla wystawionego przez KE europosła PSL Krzysztofa Hetmana.

Okręg 9:

Identyczne przedstawia się sytuacja na Podkarpaciu – najprawdopodobniej dwa mandaty uzyska partia Jarosława Kaczyńskiego, a jeden przypadnie opozycyjnej koalicji.

Pierwszy komitet mogą reprezentować Tomasz Poręba i Bogdań Rzońca (po 100 proc. szans), drugi zaś Czesław Siekierski (także 100 proc.).

Okręg 10:

Ten okręg obejmuje woj. małopolskie i świętokrzyskie i prognozy zakłada rekordowe cztery mandaty dla kandydatów PiS. Z tych czterech, najprawdopodobniej znamy już dwa przypisane do nich nazwiska – to była szefowa rządu Beata Szydło i niedoszły prezydent Warszawy Patryk Jaki. Za nimi o pozostałe miejsca walczą: Ryszard Legutko, Arkadiusz Mularczyk (po 75 proc. szans) oraz Dominik Tarczyński (50 proc.).

KE może spodziewać się dwóch mandatów, z których (jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego) jeden najprawdopodobniej przypadnie Róży Thun. Z kolei na jedno miejsce w PE może liczyć Wiosna, z której aż 75 proc. na osiągnięcie tego celu ma socjolog Maciej Gdula.

Okręg 11:

Do europarlamentu ze Śląska wybierze się sześcioro deputowanych – na tę chwilę wygląda na to, że troje z KE, dwoje z PiS i jeden z Wiosny.

W Koalicji 100 proc. szans na mandat ma kolejny z byłych premierów Jerzy Buzek, notujący rekordowe wyniki w skali kraju, co sprawia, że walka pozostałe dwa miejsca będzie zażarta. W PiS natomiast jedyną, która legitymuje się 100-procentowym prawdopodobieństwem wejścia do PE jest zasiadająca już tam od pięciu lat Jadwiga Wiśniewska.

Okręg 12:

Dolny Śląsk i Opolszczyzna będą miały czterech reprezentantów – przypuszczalnie po dwóch z PiS i KE. Mandaty powędrują do szefowej MEN Anny Zalewskiej oraz Beaty Kempy (głównie ze względu na rozpoznawalność oraz brak silnych konkurentów), a jeśli chodzi o opozycję to 100 proc. szans eksperci dają szefowej PAH Janinie Ochojskiej. O drugi mandat rozegra się walka między kilkoma pretendentami.

Okręg 13:

W ostatnim okręgu, obejmującym Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie, widać już na horyzoncie prawdopodobne rozstrzygnięcia. Do Brukseli pojechać mają szef MSWiA Joachim Brudziński, a z list KE sprawujący mandat eurodeputowanego od 2004 roku Bogusław Liberadzki z SLD oraz b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Mandaty do europarlamentu - mogą być zaskoczenia

Co możemy powiedzieć po analizie powyższych prognoz? Jak przyznaje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), może nas czekać kilka zaskoczeń.

- Na Pomorzu prawdopodobnie bez mandatu będzie Jarosław Wałęsa. Zaskoczeniem może być Krzysztof Brejza w Inowrocławiu, jeżeli tam drugi mandat przypadłby Koalicji Europejskiej. Zacięta rywalizacja czeka też KE w Warszawie, jeden mandat jest pewny dla Włodzimierza Cimoszewicza, o pozostałe powalczą Danuta Huebner, Andrzej Halicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz - mówi. 

Jak dodaje Pawłowski, w większości okręgów można wskazać potencjalnych przyszłych deputowanych. 

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl , partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl/StanPolityki,pl