Zamknij

Wybory do Europarlamentu 2019 - OKRĘGI wyborcze: jakie są i ile ich jest?

24.05.2019 15:37
Wybory do Europarlamentu 2019 - OKRĘGI wyborcze: jakie są i ile ich jest?
fot. PIXABAY

Okręgi w wyborach do Europarlamentu 2019 to informacje, których w związku ze zbliżającymi się wyborami, poszukuje coraz więcej osób. W Polsce będzie kilkanaście okręgów wyborczych, a każdy z nich obejmuje jedno, czasem dwa województwa. Szczegółowe informacje o okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 można znaleźć poniżej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - OKRĘGI: ile jest okręgów wyborczych w Polsce w wyborach do Europarlamentu? Jakie województwa obejmują poszczególne okręgi? Gdzie zlokalizowane są siedziby komisji? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o okręgach w wyborach do Europarlamentu 2019.

Wybory do Europarlamentu 2019 - OKRĘGI: ile jest okręgów wyborczych w Polsce?

Informacji na temat tego, ile jest okręgów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, poszukują wszyscy, którzy już pod koniec maja zagłosują na wybranych posłów. W Polsce będzie trzynaście okręgów w wyborach do Europarlamentu 2019. Każdy z nich obejmuje jedno, czasem dwa województwa, a do każdego okręgu przypisana jest bardzo podobna liczba mieszkańców.

Kukiz'15 zarejestrował listy kandydatów do PE we wszystkich okręgach 

Przypominamy, że w Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 europosłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że w najbliższych wyborach, które odbędą się w maju, jeśli Wielka Brytania wystąpi z UE, wybranych zostanie 705 europosłów. Mimo że liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 wybierzemy 52 posłów.

Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - okręgi wyborcze: jakie są?

Jakie są okręgi w wyborach do Europarlamentu 2019? Jak już wspominaliśmy powyżej - w Polsce ustalono trzynaście okręgów wyborczych. Okręg 1 to województwo pomorskie, a siedziba jego komisji wyborczej zlokalizowana jest w Gdańsku. Okręg 2 obejmuje województwo kujawsko-pomorskie, a siedziba komisji znajduje się w Bydgoszczy. Okręg 3 natomiast obejmuje dwa województwa - podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W tym wypadku siedziba komisji jest w Olsztynie.

Kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego [WARSZAWA, MAZOWSZE]

Z kolei okręg 4 to Warszawa (gdzie znajduje się siedziba komisji) oraz osiem powiatów woj. mazowieckiego. Na okręg 5 natomiast, który także ma siedzibę w stolicy, składają się pozostałe cztery miasta na prawach powiatu oraz 29 powiatów województwa mazowieckiego. Okręg 6 to woj. łódzkie z siedzibą komisji w Łodzi. Okręg 7 z kolei obejmuje woj. wielkopolskie, a jego komisja zlokalizowana jest w Poznaniu.

Listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego: Koalicja Europejska [WYBORY 2019] 

Okręg 8 natomiast tworzy woj. lubelskie (komisja w Lublinie), okręg 9 woj. podkarpackie (komisja w Rzeszowie), a okręg 10 woj. małopolskie oraz woj. świętokrzyskie (komisja w Krakowie). Okręg 11 obejmuje woj. śląskie, a siedziba jego komisji znajduje się w Katowicach. Z kolei okręg 12 obejmuje dwa województwa - dolnośląskie oraz opolskie, a jego komisja jest we Wrocławiu. Ostatni 13 okręg stanowi woj. lubuskie i zachodniopomorskie. Okręg ten ma komisję w Gorzowie Wielkopolskim.

Kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego [KE, WARSZAWA, MAZOWSZE]

Poniżej zamieszczamy mapkę, która w prosty sposób obrazuje okręgi wyborcze w wyborach do PE 2019.

Okręgi wyborcze
fot. Lukasb1992/(CC BY-SA 4.0)/pl.wikipedia.org

RadioZET.pl/JW