Zamknij

Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i „Newsweek Polska”: PiS minimalnie przed KE. Nad progiem Wiosna i Konfederacja

29.04.2019 07:59
Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i „Newsweek Polska”: PiS minimalnie przed KE. Nad progiem Wiosna i Konfederacja
fot. Adam Jastrzębowski/Reporter

Gdyby wybory do Europarlamentu odbyły się pod koniec kwietnia, wygrałoby je PiS, które niewielką przewagą pokonałoby Koalicję Europejską – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu RadioZET.pl i tygodnika „Newsweek Polska”. Oprócz największych ugrupowań, jeszcze tylko dwa komitety przekroczyłyby próg wyborczy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W nadchodzących wyborach do Europarlamentu Instytut Badań Spraw Publicznych zapytał Polaków, na kogo zagłosowaliby, gdyby elekcja europejska odbywała się już teraz (przypomnijmy, że wybory zaplanowane są na 26 maja bieżącego roku).

PiS minimalnie przed PO, Wiosna i Konfederacja z mandatami

Z sondażu dla RadioZET.pl i „Newsweeka” wynika, że największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 40,25 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasowała się zaś Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Zieloni) z wynikiem 37,69 proc.

signal-attachment-2019-04-28-151620

Do Brukseli i Strasburga trafiliby także przedstawiciele dwóch innych ugrupowań: centrolewicowej Wiosny Roberta Biedronia oraz skrajnie prawicowej Konfederacji (koalicji, którą reprezentują m.in. Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke oraz narodowcy). Głos na nie zadeklarowało kolejno 10,97 oraz 5,60 proc. ankietowanych.

Progu wyborczego nie przekroczyłby natomiast ani Kukiz’15 (3,72 proc), ani Lewica Razem (1,3 proc).

Co mówi sondaż?                           

 - Poprzednio mieliśmy remis ze wskazaniem na Koalicję Europejską, teraz to remis ze wskazaniem na PiS - mówi Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, zaznaczając, że różnica pomiędzy dwoma głównymi partiami mieści się w granicach błędu.

- Ciekawe jednak przedstawia się sytuacja przy progu wyborczym, gdzie pierwszy raz w naszych badaniach Konfederacja przekroczyła 5% i może liczyć na mandaty do PE – dodaje.

Wysoka frekwencja w eurowyborach

Podobnie jak w poprzednich badaniach, tak i w tym przewidywana jest wysoka jak na wybory europejskie frekwencja. Z sondażu IBSP wynika bowiem, że może ona wynieść nawet 51,19 proc, a więc ponad dwa razy więcej niż pięć lat temu. Wówczas do urn poszło jedynie 23,83 proc. uprawnionych do tego obywateli.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-26.04.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1006 pełnoletnich Polaków

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla największych partii ze względu na wielkość miejscowości oraz wiek respondentów można znaleźć na portalu stanpolityki.pl - partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl