Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Zwycięzca eurowyborów wygra jesienne wybory do Sejmu? Połowa Polaków uważa, że tak

29.04.2019 19:32
Sejm
fot. Wikimedia.Commons

Prawie połowa badanych twierdzi, że partia, która zwycięży w nadchodzących wyborach do europarlamentu, okaże się wygranym także jesiennej elekcji parlamentarnej – wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl. Niemal jedna trzecia Polaków nie ma jednak sprecyzowanego zdania na ten temat.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o planowane na jesień wybory parlamentarne, a konkretnie o to, jak wynik najbliższych wyborów, czyli europejskich (zaplanowanych na 26 maja), wpłynie na te krajowe.

Czy eurowybory przełożą się na wybory parlamentarne?

Okazuje się, że prawie połowa Polaków (49,16 proc) uważa, iż to ugrupowanie, które wygra majowy wyścig do Brukseli i Strasburga, zwycięży także jesienią w wyborach do Sejmu i Senatu. Przy czym odsetek absolutnie pewnych takiego obrotu sprawy wynosi 22,85 proc., a tych, którzy udzieli odpowiedzi „raczej tak” 26,31 proc.

Sondaż
fot. IBSP

22,69 proc. respondentów jest zdania, że niekoniecznie jeden i ten sam komitet zwycięży w obydwu wyborach. I tylko 9,23 proc. uważa, że tak się na pewno nie stanie, a 13,46 proc. skłania się ku odpowiedzi, że „raczej nie”. Niemal jedna trzecia ankietowanych (28,15 proc.) nie wyrobiła sobie opinii na ten temat.

Zobacz także

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-26.04 bieżącego roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1006 pełnoletnich Polaków.

Więcej szczegółów dotyczących tego i innych badań można znaleźć na portalu stanpolityki.pl - partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl