Zamknij

Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Koalicja Europejska wygrywa z PiS wybory do europarlamentu. Na trzecim miejscu Wiosna

01.04.2019 09:00
Koalicja Europejska
fot. Mateusz Grochocki/East News

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się pod koniec marca, wygrałaby je Koalicja Europejska – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu RadioZET.pl oraz StanPolityki.pl. Głos na KE chce oddać 41,51 proc. badanych. Na drugim miejscu z wynikiem 38,76 proc. znalazło się Prawo i Sprawiedliwość.

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Liczba głosów:

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego 41,51 proc. badanych zamierza oddać swój głos na Koalicję Europejską (PO, PSL, SLD, .N, Zieloni) – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych zrealizowanego dla portalu RadioZET.pl. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą chce zagłosować 38,76 proc. badanych.

Swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim miałaby jeszcze Wiosna. Na ugrupowanie Roberta Biedronia chce oddać swój głos 8,63 proc. badanych. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego.

Eurowybory
fot. IBSP/Stan Polityki

Na czwartym miejscu z poparciem 4,46 proc. znalazł się ruch Kukiz’15. Wynik ten nie pozwoliłby uzyskać mandatów w Parlamencie Europejskim.

Co pokazuje sondaż?

- Od kilku tygodni utrzymuje się sytuacja remisu pomiędzy dwiema głównymi partiami, a różnica pomiędzy nimi mieści się w granicy błędy statystycznego. Podobnie ciekawą sytuację można zauważyć poniżej progu, gdzie Kukiz'15 i Konfederacja walczą o tych samych wyborców - przyznaje Łukasz Pawłowski z IBSP. 

- Na tym etapie można powiedzieć, że wszystko jest możliwe i to, że próg przekroczą tylko dwie partie, jak i to, że uda się to 5 partiom politycznym - dodaje. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Bardzo duża frekwencja

Na pozostałych miejscach uplasowały się kolejno: Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 4,25 proc., Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 1,06 proc., Lewica Razem – 0,99 proc., Ruch 11 Listopada – 0,16 proc., Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi – 0,00 proc., inna partia - 0,18 proc.

Zobacz także

Sporym zaskoczeniem może być duża frekwencja wyborcza. Z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych wynika, że może ona wynieść 49,40 proc. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku wyniosła ona 23,83 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-27.03.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1006 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Zobacz także

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl