Zamknij

Halicki o współpracy z Biedroniem. „KE zostawia otwarte drzwi”

Redakcja
27.05.2019 12:11
Halicki o współpracy z Biedroniem. „KE zostawia otwarte drzwi”
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/.East News

– Blok prodemokratyczny i proeuropejski powinien zbudować wspólną reprezentację do Sejmu i Senatu. Koalicja Europejska zostawia „otwarte drzwi” do współpracy dla Wiosny Roberta Biedronia – powiedział Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska) w poniedziałek w radiowej Trójce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej przeliczonych z 99,31 procent obwodowych komisji w Polsce w wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 procent głosów, Koalicja Europejska – 38,3 procent, a Wiosna – 6,04 procent i tylko te trzy komitety uzyskają mandaty.

Halicki: PO zrobiła dobry interes na wejściu w koalicję

Jak podkreślił Halicki, „liczy się wynik drużynowy”.

– Myśmy liczyli na 40 procent, na powyżej 20 mandatów. 22 prawdopodobnie są. 40 procent prawie w zasięgu ręki, ale brakuje procenta. Na pewno drużyna nie wygrała turnieju – przyznał poseł PO-KO.

Zobacz także

Jego zdaniem „trzeba już dzisiaj zakasać rękawy, żeby ten wynik na jesieni (w wyborach parlamentarnych – red.) był lepszy, żeby jeszcze bardziej mobilizować wyborców, którzy nie poszli do urn albo zawahali się”. Jego zdaniem KE powinna położyć większy nacisk na takie kwestie jak: ekologia, czyste powietrze oraz ochrona zdrowia. „To są wyzwania cywilizacyjne” – podkreślił.

Zobacz także

W opinii Halickiego Platforma Obywatelska zrobiła „dobry interes na wejściu w Koalicję”.

– Dwa miesiące temu byliśmy na poziomie 20 proc., dzisiaj dobijamy do tych 40. To jest na pewno progres i to jest na pewno dobry kierunek. Co by było, gdyby na przykład Wiosna była razem z nami? Mielibyśmy te 6 proc. więcej. Myślę, że trzeba się poszerzać – przekonywał.

„Otwarte drzwi do współpracy” dla partii Biedronia

– Cały blok prodemokratyczny i proeuropejski powinien zbudować wspólną reprezentację do parlamentu narodowego, do Sejmu i Senatu. Widać wyraźnie, że mamy starcie „dwóch Polsk”. Polska jest jedna i jeden jest interes narodowy, jedno bezpieczeństwo, ale mamy dwie wizje ustrojowe państwa. Albo tę, która broni gwarancji obywatelskich i innych gwarancji wolnościowych i konstytucji nie łamie, albo ten autorytarny, stawianie się ponad prawem i konstytucją – podkreślił.

Zobacz także

Halicki zadeklarował, że KE zostawia „otwarte drzwi do współpracy” dla partii Roberta Biedronia.

– Z naszej strony jest dobra wola, musi być z obu stron. Rozsądek musi zwyciężyć – ocenił.

 

RadioZET/PAP/Polskie Radio

C