Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje?

24.05.2019 16:03
Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje?
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy cisza wyborcza, do kiedy obowiązuje, ile trwa i na czym polega to informacje, których przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019, poszukuje wielu mieszkańców naszego kraju. Co warto wiedzieć? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące ciszy wyborczej w Polsce.

Cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 - co to jest? Kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje? Od której i do której godziny? Ile trwa? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o ciszy wyborczej.

Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos i na ilu kandydatów głosujemy?

Cisza wyborcza - co to jest i na czym polega?

Cisza wyborcza najprościej mówią to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii a przed wyborami, w którym obywatele mogą spokojnie zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

Ciszą wyborczą przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, naklejanie plakatów czy publikowanie sondaży wyborczych.

Cisza wyborcza - czego nie wolno i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie ciszy wyborczej, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp. Warto także wspomnieć o ciszy wyborczej w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.

Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary pieniężne nawet do 1 mln zł grzywny.

Wybory do Europarlamentu 2019 - okręgi wyborcze: jakie są i ile ich jest?

Cisza wyborcza 2019 - kiedy się zaczyna, do kiedy obowiązuje i ile trwa? [GODZINY]

Wiele osób szuka w sieci także informacji na temat tego, ile trwa cisza wyborcza i od kiedy, do kiedy obowiązuje. Cisza wyborcza zawsze rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że cisza wyborcza przed wyborami do Europarlamentu 2019 zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę (z 24 na 25 maja) aż do chwili zakończenia głosowania, czyli do 26 maja do godziny 21:00 (o ile nie zostanie przedłużone).

Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?

RadioZET.pl