Cisza wyborcza - czego nie wolno i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

24.05.2019 16:01
Cisza wyborcza - czego nie wolno i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?
fot. SHUTTERSTOCK

Czego nie wolno w czasie trwania ciszy wyborczej, a co można? Niezastosowanie się do zasad może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami, ponieważ kary za złamanie ciszy wyborczej w Polsce są wysokie i mogą wynosić nawet 1 mln zł. Szczegółowe informacje na temat ciszy wyborczej i kar za jej złamanie, zamieszczamy poniżej.

Cisza wyborcza - czego nie wolno? Co można? Jaka kara za złamanie ciszy wyborczej? Gdzie zgłosić jej naruszenie? Co jeszcze warto wiedzieć? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy najważniejsze informacje o ciszy wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019.

Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos, na ilu kandydatów, jak wygląda karta do głosowania

Cisza wyborcza - czego nie wolno, a co można?

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę (z 24 na 25 maja) aż do chwili zakończenia, czyli do 26 maja do godziny 21:00 (o ile głosowanie nie zostanie przedłużone).

W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Nie można m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych czy publikować sondaży wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Niedozwolona jest także agitacja wyborcza w lokalach wyborczych. Nie można m.in. eksponować symboli, napisów czy znaków kojarzących z kandydatami i komitetami wyborczymi. 

Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje?

Warto także pamiętać o ciszy wyborczej w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych czy udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.

Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?

Kara za złamanie ciszy wyborczej - co grozi i gdzie zgłosić naruszenie ciszy wyborczej?

Kary za złamanie ciszy wyborczej w Polsce są wysokie. Najwyższa grzywna, bo od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Również agitacja przed lokalami wyborczymi czy w internecie jest karana – kwota grzywny wynosi od 20 zł do 5 000 zł.

Wybory do Europarlamentu 2019 - OKRĘGI wyborcze: jakie są i ile ich jest?

Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997.

Państwowa Komisja Wyborcza w specjalnym spocie przypomina podstawowe zasady regulujące działanie ciszy wyborczej.

RadioZET.pl