Zamknij

Czarzasty: obciążam PiS zjawiskiem pedofilii w Kościele

14.05.2019 18:42
Czarzasty: obciążam PiS zjawiskiem pedofilii w Kościele
fot. Piotr Kamionka/Reporter

Obciążam PiS zjawiskiem pedofilii w polskim Kościele - oświadczył szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Jego zdaniem przedstawiciele Kościoła do tej pory mogli czuć się w Polsce bezkarni i poza prawem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lider Sojuszu o problemie pedofilii w Kościele mówił we wtorek podczas konferencji prasowej w Łodzi, gdzie wspierał kandydatów SLD na listach Koalicji Europejskiej w eurowyborach. Według Czarzastego, w walce z tym zjawiskiem egzaminu nie zdała żadna partia ani formacja polityczna w Polsce. Podkreślił jednak, że tą sprawą obciąża przede wszystkim Prawo i Sprawiedliwość.

Powiedzenie przez pana Jarosława Kaczyńskiego, że każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę, daje sposób myślenia, że hierarchia kościelna i kler jest nietykalny, jest poza prawem. Może robić wszystko, może liczyć na każde pieniądze ze strony spółek Skarbu Państwa i te pieniądze mogą być przekazywane w sposób nietransparentny. Zawsze kler może liczyć na to, że jest bezkarny."

Włodzimierz Czarzasty, SLD

Jego zdaniem tworzenie atmosfery bezkarności powoduje myślenie, że "mogę zrobić wszystko, gdyż sprawiedliwość mnie nie dosięgnie". "Obciążam PiS i Jarosława Kaczyńskiego stworzeniem atmosfery przyzwolenia na świństwa. Te świństwa się zdarzyły, bo wiedziały, że będą bezkarne" - oświadczył Czarzasty.

Zobacz także

Zaapelował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, żeby w przypadku wszystkich nagłaśnianych przez media spraw dotyczących pedofilii w Kościele zostały podjęte działania z urzędu. "Nie masz bracie na co czekać. Nie opowiadaj, że jesteś jedyny sprawiedliwy w tej sprawie. Jeżeli tak jest, rusz prokuraturę" – zwrócił się do Ziobry. Takie działania – jak zaznaczył lider SLD – zdejmie z rządzącej partii zbudowaną przez nią "bańkę nietykalności" wokół kleru.

Zobacz także

Czarzasty przyznał, że SLD zrobiło za mało by skutecznie walczyć z pedofilią w Kościele. Zapewnił jednak, że to ugrupowanie poważnie podchodzi do tego tematu. Wskazał, że posłowie Sojuszu byli autorami ustawy przewidującej, że ofiary pedofilii podczas postępowania karnego przesłuchiwane są tylko raz, w odpowiednich warunkach, w tzw. niebieskim pokoju. Dodał, że SLD wspiera prace zespołu do spraw przygotowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ws. powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia w sprawie pedofilii w kościele katolickim.

RadioZET.pl/PAP