Zamknij

Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]

27.05.2019 12:02
Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Znane są już nazwiska europosłów, którzy dostają się do Parlamentu Europejskiego z Warszawy. Sprawdzamy, kto wszedł do PE z okręgu nr 4, czyli z Warszawy, a także opisujemy kim są przyszli parlamentarzyści. Sprawdźcie kto zostanie europosłem z Warszawy.

Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do europarlamentu? Kto wszedł do europarlamentu? Kto dostanie się do Parlamentu Europejskiego z Warszawy? Poniżej lista wszystkich europosłów, którzy startowali z list w stolicy i uzyskali mandat w wyborach 26.05.2019.

>> Europosłowie: mazowieckie. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z woj. mazowieckiego? [NAZWISKA]

>> Europosłowie: wielkopolskie. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z woj. wielkopolskiego? [NAZWISKA]

Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]

Choć wciąż nie został podany wynik ze wszystkich okręgów wyborczych w Polsce, wstępne rezultaty wyborów do Parlamentu Europejskiego są już znane. Z okręgu 4, czyli Warszawy, europosłami zostaną:

•             Jacek Saryusz-Wolski (Prawo i Sprawiedliwość)

•             Włodzimierz Cimoszewicz (Koalicja Europejska)

•             Danuta Huebner (Koalicja Europejska) 

•             Robert Biedroń (Wiosna)

>> Eurowybory 2019 - WYNIKI z PKW. Rośnie przewaga PiS-u

Warszawa: europosłowie. Kim są europosłowie z Warszawy?

Nazwiska niektórych europosłów mogą być anonimowe dla osób, które nie śledzą polskiej polityki. Poniżej pokrótce opisujemy wygranych tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. 

Kim są europosłowie z Warszawy? [NAZWISKA]

  • Jacek Emil Saryusz-Wolski (ur. 19 września 1948 w Łodzi) – polski ekonomista i europeista, polityk i urzędnik państwowy, europoseł VI, VII i VIII kadencji.
  • Włodzimierz Cimoszewicz  (ur. 13 września 1950 w Warszawie) – pełnił m.in. funkcję wicepremiera, ministra sprawiedliwości, wicemarszałka Sejmu, premiera i marszałka Sejmu. Był m.in. członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej w latach 1968–1973 oraz członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich. Od 1971 do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).
  • Danuta Maria Hübner (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku) – polska ekonomistka i polityk, profesor nauk ekonomicznych. Była szefowa Kancelarii Prezydenta RP, minister w rządzie Leszka Millera, poseł do PE w VII i VIII kadencji. 
  • Robert Biedroń (ur. 13 kwietnia 1976 w Rymanowie) – polski polityk i działacz na rzecz praw człowieka oraz na rzecz osób LGBT. Założyciel i od 2019 roku prezes partii Wiosna. Działał kolejno w SdRP, SLD, Ruchu Palikota i Twoim Ruchu.

>> Tak głosowali młodzi. To oni dali zwycięstwo PiS?

Kto dostał się do europarlamentu? Kto wchodzi do Parlamentu Europejskiego: Warszawa

Oto nazwiska kandydatów w wyborach do europarlamentu, którzy na pewno dostaną się do PE: Jacek Saryusz- Wolski, Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner i Robert Biedroń. Wiadomo już, że do PE nie dostał się Ryszard Czarnecki, a wciąż niepotwierdzony jest wynik wyborczy Andrzeja Halickiego.

PKW podała wyniki z 99,25 proc. obwodowych komisji

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego: Warszawa [WYNIKI WYBORÓW]

Według porannych danych frekwencja w Warszawie wyniosła 62,52 proc.

W stolicy na Koalicję Europejską zagłosowało 50,04 proc. wyborców, na PiS - 27,84 proc., a na Wiosnę - 10,69 proc. Wszystkie pozostałe komitety znalazły się pod progiem wyborczym. Konfederacja uzyskała wynik 4,44 proc., Kukiz'15 - 3,25 proc., Lewica Razem - 1,97 proc., a Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 1,76 proc.

>> Beata Szydło rekordzistką w kraju. Imponujący wynik

 RadioZET.pl/PAP/PZ

C