Zamknij

Europosłowie: mazowieckie. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z woj. mazowieckiego? [NAZWISKA]

27.05.2019 12:46
Europosłowie: mazowieckie. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Znane są już nazwiska europosłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego z woj. mazowieckiego. Sprawdzamy, kto wszedł do PE z okręgu nr 4, czyli z Mazowsza, a także opisujemy kim są przyszli parlamentarzyści. Sprawdźcie kto zostanie europosłem z woj. mazowieckiego.

Europosłowie: Mazowsze. Kto dostał się do europarlamentu z województwa mazowieckiego? Kto wszedł do europarlamentu z woj. mazowieckiego? Kto dostanie się do Parlamentu Europejskiego z Mazowsza? Poniżej lista wszystkich europosłów, którzy startowali z list w woj. mazowieckim i uzyskali mandat w wyborach 26.05.2019.

>>Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]

Europosłowie: Mazowsze. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z woj. mazowieckiego? [NAZWISKA]

Wynik ze wszystkich okręgów wyborczych w Polsce nie został jeszcze podany, ale PKW przekazała wstępne rezultaty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z okręgu 4, czyli woj. mazowieckiego, europosłami zostaną:

  • Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Jarosław Kalinowski (Koalicja Europejska)
  • Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość)

>> Eurowybory 2019 - WYNIKI z PKW. Rośnie przewaga PiS-u

Mazowieckie: europosłowie. Kim są europosłowie z woj. mazowieckiego?

Nazwiska niektórych europosłów z woj. mazowieckiego mogą nie być znane dla osób, które nie interesują się polską polityką. Poniżej pokrótce opisujemy wygranych tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego z Mazowsza. 

Kim są europosłowie z woj. mazowieckiego? [NAZWISKA]

  1. Adam Jerzy Bielan – poseł na Sejm III i IV kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2007–2009 wiceprzewodniczący PE, od 2015 senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji. Należał do PiS, PJN i Porozumienia Jarosława Gowina.
  2. Jarosław Kalinowski  - Działacz PSL i przewodniczący Rady Naczelnej tej partii oraz jej były prezes (1997–2004), w 1997 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a w latach 2001–2003 minister rolnictwa i rozwoju wsi, równolegle pełnił równocześnie funkcję wiceprezesa Rady Ministrów, w latach 2005–2009 wicemarszałek Sejmu V i VI kadencji, w latach 1993–2009 poseł na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIIIkadencji. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2000 i 2005.
  3. Zbigniew Kuźmiuk - w latach 1999–2001 marszałek województwa mazowieckiego, poseł na Sejm IV i VII kadencji, w latach 2004–2009 i od 2014 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji, w 1997 prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

>> Tak głosowali młodzi. To oni dali zwycięstwo PiS?

Kto dostał się do europarlamentu? Kto wchodzi do Parlamentu Europejskiego: Warszawa

Oto nazwiska kandydatów w wyborach do europarlamentu, którzy na pewno dostaną się do PE: Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk (PiS) oraz Jarosław Kalinowski (KE). Choć czekamy na wyniki ze wszystkich okręgów wyborczych, to już teraz można powiedzieć, że lista europosłów, którzy trafią do KE z woj. mazowieckiego najprawdopodobniej się nie zmieni. 

>> PKW podała wyniki z 99,25 proc. obwodowych komisji

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego: Warszawa [WYNIKI WYBORÓW]

Według porannych danych frekwencja w Warszawie wyniosła 62,52 proc. PKW póki co nie podało informacji dotyczących dokładnych wyników i frekwencji w woj. mazowieckim.

W Warszawie na Koalicję Europejską zagłosowało 50,04 proc. wyborców, na PiS - 27,84 proc., a na Wiosnę - 10,69 proc. Wszystkie pozostałe komitety znalazły się pod progiem wyborczym. Konfederacja uzyskała wynik 4,44 proc., Kukiz'15 - 3,25 proc., Lewica Razem - 1,97 proc., a Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 1,76 proc.

>> Beata Szydło rekordzistką w kraju. Imponujący wynik

 RadioZET.pl/PAP/PZ

C