Zamknij

Kampania na finiszu. Politycy walczą do ostatniej chwili

24.05.2019 07:57
Kampania na finiszu. Politycy walczą do ostatniej chwili
fot. PAP

Partie polityczne na finiszu kampanii nie zwalniają tempa, organizują konwencje wyborcze, wiece i konferencje prasowe. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W sobotę, w przeddzień głosowania, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Politycy i sztaby wyborcze do ostatniej chwili mają zamiar przekonywać do głosowania właśnie na nich oraz apelować do wyborców, aby 26 maja poszli do urn.

PiS uzależnia finisz kampanii od pogody

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w czwartek w Polsat News, że sztabowcy Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w piątek „z samego rana” i podejmą decyzję w sprawie przebiegu ostatniego dnia kampanii. „Uzależniamy to też od sytuacji pogodowej. Dziwne byłoby, gdyby w sytuacji, gdy setki gospodarstw i domów są na południu Polski zagrożone przez falę powodziową, chcielibyśmy odpalać jakieś fajerwerki” – mówił.

Zobacz także

Nie wykluczył, że PiS ma jakieś kampanijne „asy w rękawie”, ale – jak zastrzegł – mogą być przedstawione dopiero w piątek. „Na pewno bardzo ciekawy (będzie) wywiad z prezesem (PiS, Jarosławem) Kaczyńskim w Sygnałach Dnia, wszystkich namawiam, żeby tej ważnej rozmowy wysłuchać” – zaznaczył Dworczyk.

Koalicja Europejska zakończy kampanię w Zgorzelcu

Dla Koalicji Europejskiej piątek to ostatni dzień akcji „13 okręgów w 3 dni”, w ramach której liderzy porozumienia – Grzegorz Schetyna (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) oraz Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski z Partii Zieloni odwiedzają okręgi wyborcze i zachęcają do głosowania na swych kandydatów przed niedzielnymi wyborami do PE.

Na piątek zaplanowano m.in. siedem konferencji prasowych szefa Platformy. Pierwsza z nich odbędzie się o godz. 7 rano przed prokuraturą rejonową i okręgową w Krośnie (Podkarpacie), następna o godz. 9.30 w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie), a kolejne: w Sosnowcu (godz. 11.30), we Wrocławiu (o godz. 14.45 przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym), w Lesznie (Wielkopolska, godz. 16.30) i w Żaganiu (lubuskie, godz. 18.30). We wszystkich tych aktywnościach szefowi Platformy będą towarzyszyli liderzy innych ugrupowań Koalicji, samorządowcy (m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski) oraz kandydaci na europosłów.

Zobacz także

Ostatnim przystankiem na przedwyborczej trasie będzie Zgorzelec, gdzie o godz. 21 liderzy Koalicji Obywatelskiej podsumują kampanię do europarlamentu. W konferencji prasowej udział wezmą: Grzegorz Schetyna, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, szef SLD Włodzimierz Czarzasty oraz liderki: Zielonych Małgorzata Tracz, Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego ma oprócz tego przebywać w piątek w Małopolsce, gdzie będzie wspierał kandydatów Koalicji Europejskiej w Tarnowie (godz. 13), Brzesku (godz. 14) i w Krakowie (godz. 15). Lider SLD Włodzimierz Czarzasty ma natomiast w planach konferencję prasową w Częstochowie, gdzie towarzyszyć mu będzie jeden z kandydatów KE do europarlamentu Marek Balt.

Biedroń symbolicznie zakończy „wojnę polsko-polską”

Wiosna, która podsumowała swoją kampanię wyborczą czwartkową konwencją w stolicy, planuje w piątek jeszcze dwie konferencje prasowe połączone z happeningami. Rano o 9 przed Pałacem Prezydenckim wystąpią kandydatki Wiosny do europarlamentu – Sylwia Spurek (liderka listy w województwie wielkopolskim), Joanna Scheuring-Wielgus („dwójka” w okręgu warszawskim), Monika Płatek („trójka” na liście warszawskiej) i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart (kandyduje z szóstego miejsca w okręgu dolnośląsko-opolskim).

Zobacz także

Z kolei o godz. 11 przy wejściu do Sejmu konferencję prasową organizuje lider Wiosny Robert Biedroń, który ma „symbolicznie zakończyć wojnę polsko-polską”.

Lewica Razem zapowiada „wielką mobilizację”

Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej – jak poinformował PAP jeden z liderów koalicji Adrian Zandberg – planuje ostatniego dnia kampanii „wielką mobilizację” swoich aktywistów. „Setki ludzi w całym kraju wyjdą na ulicę z materiałami wyborczymi, z ulotkami, z gazetami, rozmawiać bezpośrednio z ludźmi na ulicach, zachęcać ludzi do tego, żeby poszli do urn, bo to jest bardzo ważne” – zapowiedział polityk.

Zobacz także

Na godz. 12 przed Sejmem zapowiedziano konferencję prasową podsumowującą kampanię wyborczą. Wezmą w niej udział liderzy Lewicy, a także kandydaci w wyborach do PE.

Konfederacja organizuje wiec w Warszawie

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zakończy i podsumuje kampanię wyborczą na wieczornym wiecu w Warszawie. O godz. 20 na stołecznej „patelni” przy wejściu do metra Centrum z wyborcami spotkają się m.in. Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej) i Jakub Kulesza (Partia KORWiN).

Wybory do PE odbędą się 26 maja

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitować nie wolno także w internecie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę w godzinach 7 - 21.

RadioZET.pl/PAP