Z Konfederacji kandydują 4 osoby o nazwisku Korwin-Mikke

09.05.2019 11:21
Korwin-Mikke
fot. Krzysztof Kaniewski/Reporter

Janusz Korwin-Mikke to jedna z lokomotyw wyborczych koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. To nazwisko nosi jednak jeszcze troje kandydatów startujących z list tego komitetu. I nie jest to pomyłka. 

Jakkolwiek egzotycznie brzmi nazwa oraz zestawienie personalne koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (w skład której wchodzą jeszcze m.in. Kaja Godek i Marek Jakubiak), notuje ona niezłe wyniki w sondażach do europarlamentu – niektóre z nich dają jej nawet poparcie przekraczające 5-procentowy próg wyborczy.

Zobacz także

Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych twarzy jest kontrowersyjny Janusz Korwin-Mikke, lider partii KORWiN, były europoseł i wielokrotny kandydat na prezydenta. Jak się okazuje, nie jest jedyną osobą o tym nazwisku, która liczy na bruskelsko-strasburski mandat. Na listach Konfederacji znajdują się jeszcze trzy takie osoby.

To Dominika Korwin-Mikke (żona JKM), Jacek Korwin-Mikke (jego syn) oraz Anna Korwin-Mikke (synowa). I choć nie jest to jedyny przypadek, gdy z tego samego ugrupowania kandydują osoby powiązane ze sobą prywatnie (np. Krzysztof Śmiszek stara się o mandat europosła z ramienia Wiosny, której liderem jest jego partner życiowy Robert Biedroń), to jednak wyjątkowy – nigdzie indziej nie ma aż czworga kandydatów o tym samym nazwisku. Mało tego, w sumie powiązanych rodzinnie z JKM kandydatów jest czworo – ostatni z nich to Bartłomiej Pejo, zięć lidera. 

Zobacz także

Sam zainteresowany wyjaśnił to z rozbrajającą szczerością. „Robimy to po to, by wyborcy wiedzieli, że ta lista jest związana ze mną. Właściwie powinienem umieścić 13 kandydatów o moim nazwisku, po jednym w każdym okręgu” – stwierdził Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Korwin-Mikke i jego krewni

Bardziej powściągliwy był w tej sprawie rzecznik Konfederacji oraz KORWiN, także przepytywany przez „Rz” Tomasz Grabarczyk, który skupił się na merytorycznym uzasadnieniu powyższych kandydatur. „Jacek Korwin-Mikke pełnił funkcje prezesa różnych regionów i należy do władz krajowych, Dominika Korwin-Mikke jest asystentem społecznym i współpracuje z biurem prasowym, a Anna Korwin-Mikke już w przeszłości startowała w wyborach” – wyliczył. 

Zobacz także

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, pięć lat temu podczas poprzedniej elekcji europejskiej, Korwin-Mikke zastosował podobną strategię. Wówczas z list Kongresu Nowej Prawicy oprócz niego startowały jeszcze cztery osoby noszące to samo nazwisko. Z tamtego rozdania pozostała jedynie Anna, oprócz tego na listach figurowała córka Korynna, drugi syn Kacper oraz kolejna synowa (żona Kacpra) Katarzyna.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita