Zamknij

PiS wygrywa z KE. Komentarze polityków

27.05.2019 09:26
PiS wygrywa z KE. Komentarze polityków
fot. PAP

Według najnowszych danych podanych przez PKW wybory do PE z wynikiem 45,57  proc. wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Europejska uzyskała 38,29 proc. głosów. Jak wyniki te oceniają politycy? Zebraliśmy najświeższe komentarze.

W wyborach do PE PiS otrzymał 45,57 proc. głosów, Koalicja Europejska – 38,29 proc., Wiosna – 6,04 proc., Konfederacja – 4,55 proc., Kukiz'15 – 3,70 proc., Lewica Razem – 1,24 proc. – wynika z danych PKW przeliczonych z 99,25 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce.

PiS: wygrana o znaczeniu historycznym

Ryszard Czarnecki pytany, czy wbrew temu, co podawał w niedzielę sondaż IPSOS, uzyska mandat do PE, odpowiedział: „Wydaje się, że tak”. „To jest mniej ważne, ważny jest historyczny triumf Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy raz wygraliśmy wybory europejskie – wcześniej dwa razy prezydenckie, dwa razy parlamentarne, ale europejskich nigdy – i to jest wielka sprawa” – podkreślił.

„Zdaje się, że mamy rekordową liczbę mandatów w historii wyborów europejskich w Polsce. Kiedyś PO miała 25, a my mamy teraz co najmniej 26” – dodał.

Według Czarneckiego przewaga PiS nad Koalicją Europejską jest „olbrzymia”, a przyczyną sukcesu jest „wiarygodność rządu, który realizuje obietnice”.

Zobacz także

Stanisław Karczewski, który był dziś gościem Radia ZET, zauważa, że to pierwsze wybory do PE, w których Prawo i Sprawiedliwość wygrało. I to tak wyraźnie.

– I ma ponad 40 procent. Nigdy takiego wyniku nie było. Co się stało, że Polacy postawili na PiS? – zastanawiała się prowadząca program „Gość Radia ZET”.

– Jesteśmy wiarygodni, rzetelni, odpowiedzialni. Realizujemy swój program – uważa Karczewski. „Mówimy, co chcemy zrobić i robimy” – dodał.

Szef sztabu PiS Tomasz Poręba ocenił, że wczorajsze zwycięstwo PiS ma historyczne znaczenie. „Bardzo się cieszę z tego wyniku. Jestem dumny i szczęśliwy, że udało się wygrać pierwszy raz w historii wybory do Parlamentu Europejskiego dla PiS. Wygraliśmy pomimo tego, że po drugiej stronie była zjednoczona opozycja, była też bardzo duża determinacja, wola, aby nas pokonać” – powiedział PAP Poręba.

– Byliśmy w bardzo trudnej kampanii, najgorszej z punktu widzenia PiS, bo nigdy dotąd nie wygraliśmy wyborów europejskich, w niedzielę udowodniliśmy, że jednak można – podkreślił.

Koalicja Europejska: uzyskaliśmy dobry wynik

Schetyna pył pytany w poniedziałek w TVN24 o wnioski, jakie wyciągnął z przegranej Platformy Obywatelskiej w eurowyborach.

– Trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się stało, trzeba też wiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić. Musimy zrobić dużo więcej, zgoda. Mamy na to cztery, pięć miesięcy. To trzeba zrobić. Musi być dobry pomysł polityczny, musi być mobilizacja wyborców koalicji Europejskiej, jeszcze większa niż teraz – powiedział Schetyna.

– To będzie walka o wszystko, w październiku rozstrzygnie się los polski na dekady. Jeżeli nie będziemy w porozumieniu, to po prostu przegramy. Nie mam żadnych złudzeń co do tego [...]. Nie ma alternatywy dla tego, czy jednoczyć opozycję. Są dwa wielkie bloki: blok PiS i blok Koalicji Europejskiej – stwierdził Schetyna.

Pytany, czy ma ofertę dla Roberta Biedronia i Wiosny, powiedział: „Wyborcy, którzy głosowali na Wiosnę, muszą mieć alternatywę, nie walki o przekroczenie progu wyborczego, czy bycie pod progiem, a zbudowanie czegoś, co zatrzyma PiS”.

– Tylko trzy komitety uczestniczą w podziale mandatów. To pokazuje, że konieczna jest integracja po stronie opozycyjnej. Teraz czas na kolejny krok. Widać, że projekt KE ma bardzo solidne podstawy, to jest prawie 40 proc. głosów. Czas iść dalej, poszerzać tę koalicję – powiedział Kierwiński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Pytany, czy to „poszerzenie” mogłoby objąć Wiosnę Roberta Biedronia, polityk PO-KO stwierdził, że nie chodzi tylko o poszerzenie koalicji o kolejne środowiska polityczne, „choć oczywiście lepiej by było, gdyby wszystkie partie opozycyjne szły w jednym bloku”.

Podobnego zdania jest szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Ugrupowanie to najprawdopodobniej uzyska 5 mandatów w nowym PE i w ocenie komentatorów jest największym wygranym Koalicji Europejskiej. „Zrobiliśmy projekt tak dziwny, że aż w niego nie wierzyłem, tak trudny, że myślałem, że się nie zdarzy, a dziś mogę powiedzieć tak: »lubię was, wszystkich po kolei«” – zwrócił się Czarzasty do członków KE.

Zobacz także

Przyznał, że dla SLD decyzja o przyłączeniu do KE była trudna, ale jest zadowolony z tej decyzji. Wyraził przekonanie, że podczas jesiennych wyborów parlamentarnych „będzie dobrze”.

Dużo bardziej sceptyczny, jeśli chodzi o wynik Koalicji Europejskiej, jest Marek Sawicki z PSL. „Jest zadowalający, ale nie jest to sukces. Sukcesem byłoby, gdyby rzeczywiście te dwa mandaty Koalicja Europejska miała więcej, niż PiS, wtedy byłby to sukces. Natomiast prawda jest taka, że PiS poprawił swoje posiadanie w europarlamencie, a Koalicja Europejska niestety osłabiła” – podkreślił poseł PSL.

W jego ocenie jest to sygnał, „że do jesiennych wyborów nie można iść w koncepcji anty-PiS, tylko trzeba iść w koncepcji dobrych propozycji programowych”.

Dopytywany, czy jego zdaniem w wyborach do polskiego parlamentu PSL powinno iść w koalicji, czy samodzielnie, Sawicki odparł, że w tej kwestii zdania nie zmienia. „Mówiłem to przed eurowyborami i mówię to w tej chwili, że PSL jest partią zbyt konserwatywną, żeby być na jednych listach chociażby z panią Barbarą Nowacką, czy ze środowiskiem SLD”.

Paweł Kukiz: nigdy się nie poddam

– Dobrze, że jest jeszcze tylu świadomych obywateli i jestem przekonany, że to, iż nie przekroczyliśmy progu wyborczego, wynika z pojawienia się na scenie dwóch nowych podmiotów politycznych (Wiosny Roberta Biedronia i Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy – PAP) w okresie przed wyborami, a ludzie lubią nowe – zauważył polityk.

Zobacz także

Jak zaznaczył, „teraz trzeba robić wszystko, żeby osiągnąć wynik ponad progiem i walczyć o te idee, o których mówię od lat”.

Kukiz podkreślił, że liczba głosów, które zostały oddane na jego komitet, nie jest mała.

RadioZET.pl/PAP

C