Kukiz'15 zarejestrował listy kandydatów do PE we wszystkich okręgach

Redakcja
16.04.2019 20:17
Kukiz'15 zarejestrował listy kandydatów do PE we wszystkich okręgach
fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews

Komitet Kukiz'15 zarejestrował listy kandydatów do PE we wszystkich 13 okręgach wyborczych - poinformował we wtorek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Pod listami Kukiz'15 zebrano 200 tys. podpisów. Wcześniej listy zarejestrowały: PiS i Koalicja Europejska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Uwaga! Komitet Kukiz'15 został przed chwilą zarejestrowany we wszystkich 13 okręgach wyborczych do Parlamentu Europejskiego, jako trzeci komitet w Polsce (po PiS i KE). Dziękuję tysiącom naszych działaczy i sympatyków, dzięki którym to się udało! #PotrafiszPolsko!" - napisał Tyszka na Twitterze.

W rozmowie z PAP polityk potwierdził, że przedstawiciele Kukiz'15 otrzymali już od Państwowej Komisji Wyborczej decyzję o zarejestrowaniu list wyborczych.

Zobacz także

Na listach Kukiz'15 "jedynkami" są: Stanisław Tyszka (Warszawa i powiaty ościenne), b. marszałek Sejmu, lider Prawicy Rzeczypospolitej europoseł Marek Jurek (Wielkopolska); wiceszef klubu i szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (lista lubelska), b. kandydat na Rzecznika Praw Dziecka - Paweł Kukiz-Szczuciński (okręg obejmujący województwa małopolskie i świętokrzyskie), wiceszef klubu Grzegorz Długi (lista śląska), posłanka Agnieszka Ścigaj (woj. dolnośląskie i opolskie).

Liderami list są ponadto posłowie Andrzej Kobylarz (Pomorze), Paweł Szramka (kujawsko-pomorskie), Andrzej Maciejewski (podlaskie i warmińsko-mazurskie) i Piotr Apel (łódzkie). Listy otwierają też lokalni działacze Kukiz'15: Alicja Bobola (podkarpackie) i Olimpia Tomczyk-Iwko (lubuskie i zachodniopomorskie), a także wiceprzewodnicząca stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Barbara Husiew (Mazowsze).

Kandydaci Prawicy RP na listach Kukiz'15

Wśród kandydatów na dalszych miejscach są także parlamentarzyści: Błażej Parda i Jerzy Kozłowski ("dwójka" i "10" na liście wielkopolskiej), Krzysztof Sitarski, Jerzy Jachnik i Tomasz Jaskóła ("dwójka", "trójka" i "10" na liście śląskiej), Elżbieta Zielińska i Norbert Kaczmarczyk ("trójka" i "10" na liście w małopolskim i świętokrzyskim), Paweł Grabowski ("dwójka" na Dolnym Śląsku i opolskim) czy Paweł Skutecki ("10" na liście w kujawsko-pomorskim).

Zobacz także

Kandydaci Prawicy Rzeczypospolitej na listach Kukiz'15 to m.in. opozycjonista z czasów PRL i b. poseł Marian Piłka ("dwójka" na Mazowszu), rzecznik partii Lidia Sankowska-Grabczuk ("10" na Mazowszu) czy teolog i działacz pro-life Bawer Aondo-Akaa ("9" na liście w małopolskim i świętokrzyskim).

RadioZET.pl/PAP/Twitter