Zamknij

Saryusz-Wolski: bracia Kaczyńscy wprowadzali Polskę do UE

Redakcja
01.05.2019 00:15
Saryusz-Wolski: bracia Kaczyńscy wprowadzali Polskę do UE
fot. Beata Zawrzeł/Reporter

- Tak, również bracia Kaczyńscy, jako architekci naszej drogi do niepodległości, wprowadzali Polskę do UE, będąc aktywnymi uczestnikami tego długiego procesu – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Europoseł PiS, a niegdyś PO, uważa, że bilans naszego członkostwa w Unii Europejskiej jest zdecydowanie pozytywny.

- Korzyści przewyższają koszty. Należy pamiętać, że był to przede wszystkim wybór geostrategiczny i cywilizacyjny, dopiero potem ekonomiczny. Członkostwo w UE zwiększa bezpieczeństwo Polski, umacnia jej pozycję w Europie i świecie, służy obywatelom i gospodarce – zauważa polityk w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także

W jego ocenie, obecność Polski w strukturach Unii to zasługa wszystkich obywateli naszego kraju.  Saryusz-Wolski podkreśla także swoją rolę w procesie akcesyjnym.

- Obecność Polski w UE jest zasługą Polek i Polaków, rewolucji „Solidarności”, całej sztafety sejmów i rządów RP. Ukłon należy się też szerpom, wielkiej ilości w większości anonimowych polskich urzędników i dyplomatów oraz wielu ludziom dobrej woli. Mnie przypadł przywilej bycia pierwszym ministrem ds. europejskich, negocjatorem stowarzyszenia i członkostwa Polski do UE oraz organizatorem struktur rządowych i procesu przygotowania do członkostwa poczynając od roku 1991 – podkreśla.

Zobacz także

Według eurodeputowanego PiS, istotne zasługi w przystąpieniu Polski do Unii mieli także bracia Kaczyńscy.

- Tak, również bracia Kaczyńscy, jako architekci naszej drogi do niepodległości, wprowadzali Polskę do UE, będąc aktywnymi uczestnikami tego długiego procesu, od NSZZ Solidarność poczynając. Już w 1991 roku ówczesne PC (Porozumienie Centrum) poprzednie wcielenie dzisiejszego PiS, jako pierwsza partia deklarowało wejście Polski do struktur NATO i EWG, jako priorytet w swoich postulatach politycznych, w przeciwieństwie do wielu polityków dzisiejszej Koalicji Europejskiej, optujących wówczas za zakonserwowaniem starego porządku geopolitycznego w postaci NATO-bis i EWG-bis. Rząd Jana Olszewskiego (większość stanowili w nim członkowie PC) był rządem przełomowym dla naszego dążenia do NATO i UE. Bez członkostwa w NATO nie byłoby członkostwa w UE. To świętej pamięci premier Jan Olszewski podjął decyzję o podpisaniu układu stowarzyszeniowego Polski ze Wspólnotami Europejskimi 16 grudnia 1991 – wskazuje Saryusz-Wolski.

RadioZET.pl/Rp.pl