Zamknij

Unia wybiera nowego szefa KE. Tusk zapowiada konsultacje z PE

28.05.2019 23:01
Donald Tusk
fot. PAP

W Brukseli zakończył się nieformalny szczyt szefów rządów. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że własnie rozpoczyna konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowie państw i rządów są podzieleni co do tego, kto ma objąć najważniejsze stanowisko - przewodniczącego Komisji Europejskiej. Europejska Partia Ludowa, która zdobyła najwięcej mandatów w Parlamencie Europejskim, wskazuje na jej kandydata - Manfreda Webera.

Wśród pozostałych kandydatów wiodących poszczególnych frakcji wymienia się Fransa Timmermansa z Socjalistów i Demokratów, Margrete Vestager z Porozumienia Liberałów i Demokratów i Skę Keller z Zielonych.

Zobacz także

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim ws. wyboru przyszłego szefa KE. Jednocześnie, jak dodał, zamierza kontynuować konsultacje z przywódcami unijnymi ws. obsadzania także innych najwyższych stanowisk.

Traktat unijny mówi jasno, że Rada Europejska powinna zaproponować, a Parlament Europejski wybrać szefa KE. Dlatego przyszły szef KE musi mieć poparcie obu instytucji

DONALD TUSK

Kandydat musi uzyskać większość kwalifikowaną w Radzie i większość w PE.

Tusk dodał, że konsultacje z krajami członkowski będą dotyczyły obsadzenia stanowiska szefa KE, jak również szefa Rady Europejskiej, szefa unijnej dyplomacji i szefa Europejskiego Banku Centralnego.

RadioZET.pl/PAP

C