Zamknij

Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?

24.05.2019 15:32
Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?
fot. Alexey Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News

Z zasadami wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019, z uwagi na zbliżający się ich termin, warto, żeby zaznajomił się każdy, kto już w maju podejdzie do urny. Nie znając zasad, można oddać głos na niewłaściwego dla nas kandydata lub po prostu nieważny. Kto zatem może głosować w wyborach do Europarlamentu 2019 i ilu posłów wybieramy? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - ZASADY: kogo wybieramy w wyborach do Europarlamentu? Ilu posłów? Kto będzie mógł głosować na europosłów? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać ważny głos? Odpowiadamy na zadawane pytania i sprawdzamy szczegółowe zasady wyborów do Europarlamentu 2019.

Nowy sondaż CBOS: PiS zmiażdżył Koalicję Europejską. Wiosna poniżej progu 

Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować?

Jakie są zasady głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019? Na to pytanie, w związku ze zbliżającym się terminem wyborów, poszukuje odpowiedzi wiele osób, które już pod koniec maja podejdą do urn. Czynne prawo do głosowania w wyborach do Europarlamentu 2019 ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18. rok życia i posiada ważny dowód osobisty. Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim może głosować, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

W Polsce data wyborów do Europarlamentu 2019 - zgodnie z naszymi przepisami - musi przypadać w dzień wolny od pracy. W lutym Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie daty - wiadomo już, że na europosłów zagłosujemy w niedzielę, 26 maja. Przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat, a więc ostatnie miały miejsce w 2014 roku.

Kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego [KE, WARSZAWA, MAZOWSZE] 

Zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 - ilu posłów wybieramy?

zasadami wyborów do Europarlamentu 2019 powinien zaznajomić się każdy, kto już 26 maja odda głos. W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 europosłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że w najbliższych wyborach, które odbędą się w maju, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, wybranych zostanie 705 europosłów. Mimo że liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 wybierzemy 52 europosłów. 

Kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego [WARSZAWA, MAZOWSZE]

RadioZET.pl/JW