Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos i na ilu kandydatów głosujemy?

24.05.2019 15:55
Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos i na ilu kandydatów głosujemy?
fot. Shutterstock

Już w niedzielę, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu 2019. Jak oddać głos, aby był ważny, na ilu kandydatów głosujemy i jak wygląda karta do głosowania? Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos, na ilu kandydatów głosujemy i jak wygląda karta do głosowania? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które przydadzą się wyborcom, czyli m.in. co zrobić, aby na pewno oddać ważny głos.

» Wybory do Europarlamentu 2019 - OKRĘGI wyborcze: jakie są i ile ich jest?

Jak wygląda karta do głosowania i jak głosować? [WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019]

Po przyjściu do lokalu wyborczego, aby zagłosować w wyborach do Europarlamentu 2019, komisja wyda uprawnionemu do głosowania wyborcy jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od 5 do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

» Wybory do Europarlamentu 2019: DATA - kiedy wybieramy europosłów? [ZASADY]

Wybory do Europarlamentu 2019 - jak oddać głos i na ilu kandydatów głosujemy?

Aby oddać ważny głos w wyborach do Europarlamentu 2019, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Swój głos można oddać tylko na jednego kandydata.

Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Z zasadami wyborów do Europarlamentu 2019 powinien zaznajomić się każdy, kto już 26 maja odda głos. Czynne prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18. rok życia. Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim może głosować, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

» Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY: kto może głosować i ilu posłów wybieramy?

RadioZET.pl