Zamknij

Sukcesy PiS i… TVP zdominowały „Wiadomości”. A Tusk "nie pogratulował"

27.05.2019 20:52
Wybory do Europarlamentu 2019. Wiadomości TVP atakują KE i Tuska
fot. Screen TVP

Pierwsze po wyborach do Europarlamentu wydanie „Wiadomości” w TVP zdominowała wygrana Prawa i Sprawiedliwości skontrastowana z porażką Donalda Tuska i polityków Koalicji Europejskiej, którzy – jak mogliśmy usłyszeć w materiale TVP - „starali się szukać pozytywów i zaklinać rzeczywistość”.

Na antenie TVP podkreślono wielokrotnie, że wynik partii Jarosława Kaczyńskiego jest „nie tylko najlepszym wynikiem w historii wyborów do PE, ale i najwyższym procentowo wynikiem jednego ugrupowania we wszystkich innych wyborach w Polsce po 1989 roku”. Ale uwagę zwrócono też na osobiste sukcesy polityków PiS, takich jak Beata Szydło i Patryk Jaki.

Z kolei w obszernym materiale poświęconym wielkiemu „architektowi sukcesu” PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, przypomniano takie hasła jak: „Wara od naszych dzieci” czy „To nam należy zapłacić”. To drugie było – jak mogliśmy usłyszeć - „stanowczym »nie« Kaczyńskiego wobec nieuzasadnionych żydowskich roszczeń”, co miało być też jednym z ważnych czynników dających zwycięstwo partii.

Zobacz także

W „Wiadomościach” przypomniano też „nieuzasadnione” i "nieudane" ataki na PiS, takie jak „oszczerczą” publikację „Gazety Wyborczej” o majątku Mateusza Morawieckiego czy wypowiedzi polskich gwiazd stanowczo krytykujących partię rządzącą. Oberwało się m.in. aktorowi Maciejowi Stuhrowi.

TVP: Donald Tusk twarzą klęski KE

A co z przegranymi tych wyborów? Jak dowiadujemy się z „Wiadomości”, „twarzą klęski Koalicji Europejskiej” jest Donald Tusk. Co więcej, szef Rady Europejskiej, choć zaangażował się w kampanię przed eurowyborami w Polsce, nie pogratulował – zaznaczyła prowadząca „Wiadomości” Edyta Lewandowska.

Tusk nie pogratulował ani Polakom wysokiej frekwencji, ani zwycięzcom wyborów.

Pogratulować powinien też najwyraźniej TVP, bo to również sukcesom Telewizji Polskiej poświęcono kilka minut głównego wydania „Wiadomości”. Jak przekazała prowadząca, w dniu wyborów większość Polskich widzów wybrała TVP Info oraz jej „dwa supernowoczesne studia telewizyjne i najnowszą technologię”, a nie komercyjną konkurencję.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP