Zamknij

Duda chwali frekwencję w wyborach. „Fenomenalna”, „dziękuję Polakom”

27.05.2019 14:59
Duda
fot. Kancelaria Prezydenta

– Frekwencja w wyborach do PE, fenomenalnie wysoka, pokazuje, że nasza demokracja się ugruntowuje, pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa; bardzo dziękuję Polakom za wielką odpowiedzialność, którą na siebie wzięli – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Według oficjalnych danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą PiS otrzymał 45,38 proc. głosów, Koalicja Europejska – 38,47 proc., a Wiosna – 6,06 proc. i tylko te trzy komitety uzyskają mandaty. Średnia frekwencja dla całego kraju wyniosła 45,68 proc, co czyni ją najwyższą w historii polskich elekcji do Europarlamentu. 

Zobacz także

– Dziękuję, że mój apel o to, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, został wysłuchany. Ta frekwencja, tak nieprawdopodobnie wysoka – jak do tej pory na wybory do PE w naszym kraju, jest fenomenalną wiadomością. Bardzo za to dziękuję – podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, „Polacy gremialnie wzięli udział w tych wyborach, i to jest pewnie jeden z lepszych wyników w Europie, jeśli chodzi o frekwencję”. 

– To pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa, to pokazuje, że nasza demokracja się rzeczywiście ugruntowuje, że ludzie rozumieją, jaka jest wartość i waga ich głosu. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za tą wielką odpowiedzialność, jaką wzięli na siebie ci, którzy poszli do wyborów do PE. Dziękuję za tę mądrość, za wysłuchanie apeli, mojego przede wszystkim, aby iść i oddać ten głos – wskazał prezydent. „Jestem bardzo dumny z moich rodaków, że dali pokaz rozumienia dla demokratycznych procesów” – dodał.

Andrzej Duda komentuje wynik wyborów do Europarlamentu

Pytany, jak interpretuje wynik eurowyborów, i to, że PiS po raz pierwszy wygrał te wybory, powiedział: „Gratuluję zwycięzcom, przede wszystkim tym, którzy zostali wybrani. To była, jak widzieliśmy, bardzo często ostra kampania. Tak to jest w demokratycznych państwach, że kampanie są prowadzone, że to jest spór polityczny, który w tym momencie jest szczególnie intensywny”.

Zobacz także

– Są zwycięzcy, którzy otrzymali mandaty i z całego serca im gratuluję. Proszę, żeby godnie reprezentowali Polskę w Parlamencie Europejskim, ale przede wszystkim, aby dbali o interesy naszego kraju i nas – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił, cieszy się, że mandat wszystkich posłów z Polski, wybranych do PE, jest mandatem silnym. „To jest w przestrzeni europejskiej mandat silny, i to jest bardzo ważne. Mogą (europosłowie z Polski) z podniesioną głową wejść do budynków Parlamentu Europejskiego” – ocenił prezydent.

Prezydent o frekwencji w wyborach

Andrzej Duda, pytany o pierwszą wygraną PiS w eurowyborach, odparł: „Gratuluję tego zwycięstwa”. Przypomniał jednocześnie, że w 2014 r. to on był szefem kampanii wyborczej PiS. „Tomkowi Porębie (obecny szef sztabu) gratuluję tego wyniku, bo niósł na swoich barkach odpowiedzialność za kampanię” – mówił Andrzej Duda.

Zobacz także

Prezydent podkreślił, że przede wszystkim cieszy się jednak z dużej frekwencji. „To jest dziś z mojego punktu widzenia, jako głowy państwa, najważniejsze, to była rzecz absolutnie podstawowa, żeby nie było tak, że frekwencja jest na poziomie kilkunastu, czy dwudziestu paru procent. Wszyscy doskonale wiemy, że to jest wtedy wybór całkowicie nieobiektywny” – zaznaczył Andrzej Duda. Jak dodał, teraz, kiedy frekwencja w wyborach PE jest na poziomie frekwencji w innych wyborach w Polsce, „możemy śmiało powiedzieć: to jest normalny proces demokratyczny”. 

RadioZET.pl/PAP

C