Zamknij

Boni, Rosati, Sellin, Gasiuk-Pihowicz bez mandatu. Najwięksi przegrani wyborów

27.05.2019 17:11
Wybory
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

Siedmiu byłych europosłów, którzy ubiegali się o reelekcje z list Koalicji Europejskiej nie zdobyło ponownie mandatów do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko oni mogą mieć poczucie porażki. Do Brukseli i Strasburga nie pojadą również inne głośne nazwiska, wśród nich tacy kandydaci, którym wróżono sukces. 

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zwyciężyło PiS, który uzyskało 45,34 proc głosów. Dalej uplasowały się: Koalicja Europejska - 38,47 proc i Wiosna - 6,06 proc. Pod progiem wyborczym znalazły się natomiast: Konfederacja - 4,55 proc, Kukiz'15 - 3,69 proc i Lewica Razem - 1,24 proc. Partii Jarosław Kaczyńskiego przypadło w udziale 27 mandatów (26 + 1 tzw. brexitowy), KE - 22, a Wiośnie - 3. 

Zobacz także

Ale nie wszyscy mogą się cieszyć. Część europosłów dotychczas zasiadających w Brukseli i Strasburgu, utraciło swoje mandaty. Sporo było również kandydatów, którym rozpoznawalne nazwisko nie pomogło w wyborach.

Kto stracił mandat?

Wśród kandydatów Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, .N, Zieloni), którzy ubiegali się po raz kolejny o mandat europosła, a nie zostali wybrani deputowani Platformy Obywatelskiej: Jarosław Wałęsa (okręg nr 1 w Gdańsku, uzyskał ok. 70 tys. głosów), Michał Boni (okręg nr 4 Warszawa, uzyskał ponad 26 tys. głosów), Dariusz Rosati (okręg nr 5 na Mazowszu, otrzymał ponad 71 tys. głosów), Bogusław Sonik (okręg nr 10 z Krakowa, ponad 53 tys. głosów) oraz eurodeputowany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Janusz Zemke (okręg nr 2 Bydgoszcz – ponad 53 tys. głosów).

Zobacz także

Do europarlamentu nie dostali się ponownie także europosłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Andrzej Grzyb (okręg nr 7 Poznań – ponad 51 tys. głosów) i Czesław Siekierski (okręg nr 9 Rzeszów – ponad 30 tys. głosów).

Ubiegający się o ponowny wybór do PE z list PiS mandatów nie uzyskali: Bolesław Piecha (okręg nr 11 Katowice – 35 tys. głosów), Czesław Hoc (okręg nr 13 Gorzów Wielkopolski – ponad 20 tys. głosów) oraz Urszula Krupa (okręg nr 6 Łódź – ponad 16 tys. głosów). Do PE nie dostał się ponownie także Marek Jurek, który ubiegał się o wybór z listy Kukiz’15 (okręg nr 7 Poznań, otrzymał prawie. 30 tys. głosów). Partia ta nie zdobyła żadnego mandatu. 

Sellin, Radziwiłł, Gasiuk-Pihowicz, Lichocka i inni

A co z tymi, którzy nie zasiadali w PE, ale mieli nadzieję, iż uda się ten cel osiągnąć w tym roku? Tutaj lista również jest imponująca. Z PiS będą to m.in. b. dziennikarka Joanna Lichocka, wiceminister kultury Jarosław Sellin, b. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz dwukrotna kandydatka na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka.

Zobacz także

Z list Koalicji Europejskiej do Europarlamentu nie pojadą m.in. posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, b. minister sportu Joanna Mucha czy jeden z najaktywniejszych posłów tej kadencji Krzysztof Brejza. Mandatu nie uzyskali tej rozpoznawalni kandydaci Wiosny: prawnik Krzysztof Śmiszek, b. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, b, opozycjonista Zbigniew Bujak oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Oczywiście, z uwagi na nieprzekroczenie progu wyborczego, do Parlamentu Europejskiego nie pojedzie żaden z najbardziej znanych przedstawicieli Konfederacji, a więc m.in. Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun czy Piotr Liroy-Marzec.

RadioZET.pl/PAP

C