Zamknij

Biedroń zrzeknie się mandatu? Monika Płatek gotowa objąć funkcję eurodeputowanej

28.05.2019 11:50
Płatek
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

– W momencie, w którym lider Wiosny Robert Biedroń zrzeknie się mandatu w europarlamencie, będę gotowa objąć funkcję eurodeputowanej – powiedziała we wtorek PAP Monika Płatek, która uzyskała drugi po Biedroniu wynik wyborczy na warszawskiej liście Wiosny.

W poniedziałek wczesnym popołudniem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W niedzielnej elekcji zwyciężył PiS, który uzyskał 45,34 proc głosów (27 mandatów). Dalej uplasowały się: Koalicja Europejska – 38,47 proc (22 mandaty) i Wiosna (3 mandaty) – 6,06 proc. Pod progiem wyborczym znalazły się natomiast: Konfederacja – 4,55 proc, Kukiz'15 – 3,69 proc i Lewica Razem – 1,24 proc.

Biedroń liderem Wiosny w wyborach do Sejmu

Biedroń, który był liderem listy Wiosny do PE w okręgu warszawskim, w niedzielnych wyborach, jako jeden z trzech kandydatów swojego ugrupowania, zdobył mandat eurodeputowanego. Zapowiadał jednak, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi zrezygnuje z niego, aby pokierować kampanią wyborczą w kraju i stanie na czele jednej z list do polskiego parlamentu. Na lidera Wiosny zagłosowało w niedzielnym głosowaniu ponad 96 tys. wyborców.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Biedroń zadeklarował, że będzie liderem listy swojego ugrupowania w jesiennych wyborach do polskiego parlamentu. Zapytany, czy zrzeknie się mandatu europosła już teraz, czy dopiero za kilka miesięcy, uchylił się jednak od jednoznacznej odpowiedzi. 

Monika Płatek gotowa do europarlamentu

Kto więc pojechałby do Brukseli i Strasburga, jeśli nie on? Drugi wynik na warszawskiej liście Wiosny uzyskała prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka, prof. UW Monika Płatek, która kandydując z trzeciego miejsca, zdobyła ponad 20 tys. głosów. Wyprzedziła tym samym „dwójkę” na liście partii Biedronia, Joannę Scheuring-Wielgus, na którą zagłosowało ok. 16,5 tys. wyborców.

Zobacz także

Zapytana we wtorek przez PAP, czy podjęła decyzję w sprawie ewentualnego objęcia mandatu po liderze Wiosny, Płatek potwierdziła, że w momencie, kiedy zrzeknie się on mandatu, jest gotowa do zajęcia miejsca w europarlamencie.

RadioZET.pl/PAP/Facebook